YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2023 13:49

15 TEMMUZ'U UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

Kdz. Ereğli’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile program gerçekleştirildi. Ereğli Kaymakamlığı İlçe Tören Komitesi’nce düzenlenen program 20.00’da Atatürk Anıtı’nda fotoğraf sergisi ile başladı.

15 TEMMUZ'U UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

Kdz. Ereğli’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeni ile program gerçekleştirildi. Ereğli Kaymakamlığı İlçe Tören Komitesi’nce düzenlenen program 20.00’da Atatürk Anıtı’nda fotoğraf sergisi ile başladı.

21.00’da gerçekleşen anma programında saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, konuşmasında hem derin bir üzüntü hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğinde hissettiğini ifade ederek, Türk insanının, tarihi boyunca hep özgür kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Kaymakam Yapıcı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bir tarafta 252 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bir yandan ömrünün baharındaki 16-17 yaşındaki gencecik fidanları toprağa vermenin acısını yeniden yaşarken, aynı zamanda da vatanımızı kurtarmanın onurunu hissediyoruz.
Türk Milleti binlerce yıllık tarihi boyunca hep özgür kalmanın mücadelesini vermiştir. 15 Temmuz, Milletimize esaret boyunduruğunu vurma çabalarının farklı bir yöntemidir. Ülkemizin içine yerleştirdikleri ihanet çetesiyle milletimizi esir alacaklarını sananlar tıpkı asırlar boyunca hep olduğu gibi bir kez daha hüsrana uğramışlardır.
Bizler nasıl istiklalimizi ve istikbalimizi korumaktan vazgeçmiyorsak, ülkemize tuzak kuranlarda emellerinden asla vazgeçmeyeceklerdir. Bugün Suriye'de, Irak'ta, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege'de maruz kaldığımız saldırılar, aslında Türk'e pranga vurmak isteyenlerin çabalarından başka bir şey değildir. Bu konularda karşı tarafı haklı görenler, onlarla beraber yürüyenler, onlara arkadaşlık edenler vatan hainidir.
15 Temmuz'u anlamak için, Malazgirt'ten beri vatanının her karış toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu bilmek gerekir. 15 Temmuz'u anlamak için, Çanakkale'den Kut'ül-Amâre'ye, İstiklal Savaşı’ndan Kıbrıs çıkarmasına, terörle mücadelemize kadar yaşadığımız nice badireleri gözlerimizin önünden geçirmek gerekir. 15 Temmuz'u anlamak için, darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemizi ve milletimizi nereye sürüklemek istediklerini iyi kavramak gerekir. 15 Temmuz'u anlamak için milletimizi diz çöktürme, devletimizi ele geçirme, ülkemizi parçalama gayretlerinin gerisindeki sinsi projeyi görmek gerekir. Türk Milleti eşsiz irfanıyla darbenin ilk saatlerinden itibaren işte tüm bu gerçekleri görmüş ve harekete geçmiştir. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla her kesimden, her meşrepten insanıyla milletimizin sahipsiz olmadığını göstermiştir. 15 Temmuz bize şu gerçeği gösterdi. Bu millet asil bir millettir. Bu millet cesur bir millettir. Bu millet kahraman bir millettir. Bu millet hürriyetine cani pahasına sahip çıkan bir millettir. Bu millet vatanı söz konusu olduğunda aynı safta buluşma gösteren kahraman bir millettir. Türkiye'de demokrasinin de bağımsızlığın da en büyük garantisi, ferdi olmaktan her zaman şeref duyduğumuz işte bu büyük millettir. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 15 Temmuz gecesi devletimizin bekası için canlarını feda eden içen aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.”

Bozkurt: “Unutmadık ve asla unutmayacağız”
AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt da, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığı, tankların milletimizin üzerine yürütüldüğü, insanlarımızın üzerine kurşun yağdırıldığı o gecede Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan FETÖ terör örgütü mensuplarının asker kılığına girerek saldırdığı gecede Türkiye adeta uçurumun kenarından dönmüştür” ifadelerini kullandı. Halkın iradesi ile darbenin engellendiğini dile getiren Bozkurt, şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gerçekleşen “Halkımızı meydanlara vatanımıza sahip çıkmaya davet ediyorum” dediğinde hiç tereddüt etmeden canı pahasına tankların önünde duran aziz milletimiz tarafından hain darbe girişimi engellenmiştir. Kendi menfaati uğruna milletimizin varlığına, birlik ve beraberliğine, ülkemizin geleceğine kast eden FETÖ’nün gerçekleştirmek istediği hain darbe girişimi, tarihten beri nice zorlukları aşan aziz milletimiz tarafından yine büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla; dinine, vatanına, milletine, özgürlüğüne ve hukuk düzenine sahip çıkarak, hain işgal girişimi, Allah’ın inayeti, idarecilerimizin dirayeti ve aziz milletimizin cesaretiyle, bütün dünyaya örnek olacak şanlı bir direnişle bertaraf edilmiştir.
Üzerinde yaşadığımız vatan sadece bir toprak parçasından ibaret değildir. Ecdat diyarı, şehitler emanetidir. Geleceğe sağlam adımlarla yürümek için bağrına yaslandığımız, uğruna canımızı verdiğimiz topraktır vatan.
Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. İman dolu göğüslerimizi nice hayâsız akınlara siper ederek Allah’ın yardımı, cesaret ve fedakârlığımızla büyük zaferler kazandık.
15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmanın; ülkemizi işgali, milletimizin bölünmesi ve demokrasimizin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılmak istenen bir ihanet ve terör saldırısı olduğunu unutmadık ve asla da unutmayacağız. Her bakımdan bir dönüm noktası olan 15 Temmuz gecesi göstermiştir ki hiçbir ihanet odağı, ayağa kalkan millî ruh ve demokrasi inancımız karşısında duramayacak; Türk milleti yenilmeyecek ve hangi engel karşısına çıkarsa çıksın Türk devleti yıkılmayacaktır.”

Kaymakam Mehmet Yapıcı, 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen Sancak Koşusu bitiminde şanlı Sancağımızı öperek teslim aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi, alana kurulan ekrandan izlendi. Program Kur'an-ı Kerim tilaveti, şiirlerin okunması, tasavvuf müziği dinletisi ve video gösterilerinin ardından sona erdi.
Törene Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet  Bozkurt, AK Parti önceki dönem Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Başsavcısı vekili Serhat Akın Bekiroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, İlçe Jandarma Komutanı J.Ütğm. Ali Akça, Türkiye Harp Malulü, Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mehmet Öztürk, ERDEMİR Genel Müdür vekili Sıcak Haddeneler Direktörü Kenan Acar ile diğer katılımcılar katıldı.

 

AdminAdmin