YEREL
Giriş Tarihi : 19-09-2023 11:29

'19 EYLÜL, ŞEREF GÜNÜDÜR'

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Kdz.Ereğli’de de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

'19 EYLÜL, ŞEREF GÜNÜDÜR'

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Kdz.Ereğli’de de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.
Atatürk Anıtı önündeki programda Atatürk anıta çelenkler bırakılarak, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Muharip Gaziler Derneği Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin, günün anlam ve önemini belirten konuşmsında, 19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğuna dikkat çekti.
Bu günün ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından gazı unvanı verildiği gün de olduğunu ifade eden Şahin, “19 Eylül; Kurtuluş Savaşı'nda, Kore’de, Kıbrıs’ta Savaşan muharip gaziler ile Türküye Cumhuriyeti’nin rejimi üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karsı kahramanca mücadele eden asker polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.  19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü TBMM tarafından gazı unvanı ile taçlandırdığı gündür. Türk milleti adına TBMM'de 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına (Sakarya Meydan Muharebesi), zaferin mimarı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e gazı unvanı ile mareşal rütbesini tevcih etmiştir” dedi.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YAŞAYAN BİRER TEMSİLCİLERİSİNİZ”

 Muharip Gaziler Derneği Ereğli Şube Başkanı Temel Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.

19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.

19 Eylül Gaziler Günü, Gazi M. Kemal Atatürk’ü, TBMM tarafından Gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür.

Türk’ün Anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşmasını Milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den çıkardılar.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Ordusu, Yunan Ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı. Böylece Yunanlıların küçük hayalleri Ege’nin serin sularında son buldu.

Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı, Milletimizin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır.

Türk Milleti adına TBMM’si 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına, Zaferin mimarı Başkomutan M.Kemal Atatürk’e “Gazi” ünvanı ile “Mareşal” rütbesini tevcih etmiştir.

Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen Aziz Milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz Milletimizin asırlardır Anadolu Toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi, “Ölürsem Şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır.

Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri: ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda geçmişteki hedefleri Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, polisimiz, güvenlik korucuları ile vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.

Yüce Türk Milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

19 Eylül, Savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür.

Kahraman Gaziler, sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan en büyük birer temsilcilerisiniz.

Sizler şehitlerimiz ile Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

 Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan, vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekün saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi, Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

AdminAdmin