SİYASET
Giriş Tarihi : 08-03-2023 12:19

'8 Mart eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasi mücadelesinin dile getirildiği bir dayanışma günüdür'

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli  İlçe Başkanı HİKMET UZUNER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

'8 Mart eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasi mücadelesinin dile getirildiği bir dayanışma günüdür'

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli  İlçe Başkanı HİKMET UZUNER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

UZUNER, yaptığı açıklamada, “8 Mart ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerini yükselttikleri daha doğrusu eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasi mücadelesinin dile getirildiği bir dayanışma günüdür”dedi.

UZUNER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Binlerce yıldır erkekten sonra gelen, ezilip horlanan tüm kadınların bu ayrıcalığa ve baskıya karşı elele verdikleri bugün geçmişle hesaplaşma ve gelecek için hedefler konup, planlar yapılabilecek bir mücadele günüdür.

​Bugün  dünyanın pek çok yerinde çeşitli etkinliklerde kadınların ortak sorunları tartışılmaktadır. Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın sağlıklı, eğitimli ve şiddetten uzak bir yaşam sürmesi için yapılan veya yapılacak çalışmalar bugün daha çok dillendirilmektedir.

​Kadının kurtuluşu, onun bedenine, emeğine ve geleceğine bizzat kendisinin sahip çıkması demektir. Bunun gerçekleşmesi için aramızdaki düşünce farklılıkları ne olursa olsun, kadının kişi olarak, insan olarak, onurunu ön plana almakta birleşeceğiz.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak  sağlıkta, eğitimde, kadın ve erkek eşitliğini ve kadınların çalışma şansına sahip olduğu bir düzen vaat ediyoruz.

Parti olarak Kadının ezilmişliğine karşı çıkarken de demokrat, eşit insan haklarını amaçlayan bir yaklaşımla hareket eden  insana, kadına ve demokrasiye sahip çıkma anlayışımız her zamankinden daha fazladır.

​Bu nedenledir ki kadınların eşitlik ve özgürlük kazanma mücadelesi kendileri ile birlikte haksızlığa uğramış tüm toplum kesimlerinin, işçilerin, gazetecilerin, memurların, öğrencilerin demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesinde hep yanında yer aldık.

​Kısacası Partimizin ana hedefi kadını-ve erkeğiyle  her alanda eşit bir Türkiye inşa etmektir. Köyde ve şehirde kadınlarımızın toplumsal yaşama katılımı sağlanmadan kadınlarımızın eğitim, sağlık, istihdam sorunlarının çözümü gerçekleşmeden kalkınmış bir Türkiye hedefine ulaşılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu hedef doğrultusunda her zaman çalışacağız ve birlikte başaracağız.

Kadın sorununun  bir demokrasi, insan hakları ve eğitim sorunu olduğu bilinci ile  Kadınlarımıza her alanda fırsat eşitliği, çağdaş, laik demokratik Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak zorunluluğumuz ve sorumluluğumuz vardır.

Bu vesile ile Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor, eşitlik,özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam diliyoruz.”

AdminAdmin