SİYASET
Giriş Tarihi : 30-09-2023 20:43

BOZKURT: 'EREĞLİ'NİN MENFAATLERİNİN DIŞINDA HİÇBİR OLGUNUN İÇERİSİNDE OLMAYIZ'

AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, düzenlenen toplantıda Erdemir sahasının özel endüstri bölgesi kapsamına alınacağı iddialarını değerlendirerek 'Biz Ereğli menfaatleri dışında hiçbir olgunun oluşumun içerisinde olmayız. Bu konuda bize böyle bakıyorum aba altından alakasız şekilde benzetmeler olan menfaatsel yaklaşımlar içerisinde olduğumuza yönelik paylaşımlar var. Her hangi bir şekilde kendine menfaat elde eden namerttir'dedi.

BOZKURT: 'EREĞLİ'NİN MENFAATLERİNİN  DIŞINDA HİÇBİR OLGUNUN İÇERİSİNDE OLMAYIZ'

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı İbrahim Sezer, basın toplantısı düzenleyerek ilçede yapımı süren kamu yatırımları hakkında bilgi verdi.

Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan, AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Numan Korkmaz, İl Genel Meclis Üyeleri ve diğer partililer katıldı.

BOZKURT: “KAVGALARDAN ÇOK ÇEKTİK, BUNLAR GERİDE KALDI”

Toplantıda konuşan Milletvekili Saffet Bozkurt, Ereğli, Zonguldak ve tüm ilçeleri için hizmet yapmaya devam ettiklerini belirterek, “Samimi olarak kavgadan yana değiliz. Sevgi, barış, dostluk deyip kavga edenler değiliz. Biz Ereğli, Alaplı, Zonguldak'ı nereye getirebiliriz onun derdindeyiz. Bizi kavgaya çekmek isteyenler var, bunları da görüyoruz. Biz bu kavgaların içerisinde olmayacağız, biz kavgalardan çok çektik. Bunlar geride kaldı, bunları ortadan kaldırabilme anlamında gerçekten tüm ülkemizde ne oluyorsa bölgemizde de olması anlamında mücadelemizi ortaya koyacağız. Zonguldak bürokrasisinde daha önce ilçe başkanlığında istenmeyen adamdım, şimdi Ankara bürokrasisi şikayet etmeye başladı. Biz gerçekten bölgemiz için Ereğli, Zonguldak ve tüm ilçelerimiz için inşallah hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan bu süreci en iyi şekilde geçirmek. Suni gündem oluşturmak isteyenlere fırsat vermeyin, bundan beslenmek isteyenler var. Zonguldak'ta bize sataşma içerisinde olanlar, bu konuda destek almak isteyenler var. Samimi olarak çalışma içerisindeyiz. Bir bütünlük içerisinde çalışma içerisindeyiz. Diğer iller hızlı ilerlerken bizler geride kaldık. Saffet Bozkurt olarak bunlara fırsat vermeyeceğiz. Yeni projeler noktasında da çalışmalar içerisindeyiz.”şeklinde konuştu.

“EN DOĞRU ADAYLA SEÇİME GİRECEĞİZ”

Bozkurt, soru üzerine 2024 mahalli idareler seçimlerinde Kdz. Ereğli’nin adayına ilişkin de açıklamalarda bulundu. 1 Nisan tarihinde Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin AK Partili belediyeler arasında yerini alacağını Bozkurt, ‘Bizim olduğumuz yerde iddia vardır. İnşallah partinin kurulduğu günden bu yana en yüksek oyu aldık. 2024'ün Mart’ında Ak belediyecilik ile buluşacağız, adayımız o olur bu olur. 30 Mart akşamında 1 Nisan'da AK belediyecilik ile belediyeyi buluşturacağız. En doğru adayla seçime gireceğiz." Dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Erdemir sahasının özel endüstri bölgesi kapsamına alınacağı iddialarını değerlendiren Milletvekili Bozkurt, Ereğli'nin menfaatine olmayan hiçbir şeyin arkasında olmayacaklarını söyledi.

Erdemir'in ancak yatırım yapacaksa, istihdamı bölgeden sağlayacaksa, devlete ve belediyeye vergilerini ödeyecekse endüstri bölgesi olabileceğini kaydeden Bozkurt, "Ereğli'nin menfaatlerine uygun olmayan bir şeye hayır deriz. Erdemir güzide bir kuruluşumuz. Türkiye'nin ilk 5'i içerisinde. Erdemir endüstri bölgesi talep ederken yatırım yapma sözü veriyorsa Ereğli'de istihdam sözü veriyorsa ve bu sözü bölgemizden sağlama noktasında mutabakat olarak ortaya koyuyorsa, belediyemizin bu noktada kaybını ortadan kaldıracak nitelikte kesin, net mutabakata varılabiliyorsa ve Ereğli'nin sosyal gelişimine katkıda şu an için Erdemir bu noktada işler ortaya koyuyor mu koymuyor, koyması lazım. Biz bu görüşlerimizi OYAK Genel Müdürüne de söyledik. Endüstri bölgesi bu görüşmede gündeme gelmedi. Bu daha yeni bir mevzu, gündeme gelişi 1 aylık süre. Ereğli'nin menfaatine olmayacak hiçbir şeyin arkasında durmayız.

Eğer Erdemir endüstri bölgesi olarak yatırım yapmak istiyorsa bu konuda net çözümleri ortaya koyuyorsa, istihdamı arttıracak net bulgular ortaya koyuyorsa Ereğli Belediyesi'nin gelir kaybını ortadan kaldıracak nitelikte çözümler ortaya koyuyorsa, biliyorsunuz Erdemir'in bir sürü arazileri var. Arazilerle ilgili Ereğli'ye dönük projeler anlamında gerek belediyeye gerek hazineye devir etme anlamında ifade ediyorsa olabilir. Vergi ödemeyeyim, hazine arazilerini alayım, belediyeye ödeme yapmayayım gibi bir teklifin hiçbir zaman arkasında olmayız. Açık ve net söylüyorum. Bu görüşümüzü de her platformda söyleriz. Bir dönem konuşup üç dönem susan taraf olmayız. Bazıları görüşme yapıyorlar açıklasınlar, bizim ne konuştuğumuz ortada. Biz Ereğli menfaatleri dışında hiçbir olgunun oluşumun içerisinde olmayız. Bu konuda bize böyle bakıyorum aba altından alakasız şekilde benzetmeler olan menfaatsel yaklaşımlar içerisinde olduğumuza yönelik paylaşımlar var.

Her hangi bir şekilde kendine menfaat elde eden namerttir. Erdemir'in sıkıntısını hava kirliliğini onu bunu çeken Ereğli halkı. Ereğli'nin menfaatinin dışında başka bir bölgeye de bir söz veriliyorsa bu sözün kesinlikle dışında dururuz, böyle bir şeyi engelleme noktasında gerekeni yaparız. Yapılacaksa her şey Ereğli için. Ereğli bu bölge için sınırlı. Buradaki insanlar sıkıntıyı çekiyorlar. OYAK Genel Müdürüne anlattık o da bizi güzelce ağırladı. İşçi alımları ile ilgili bölgenin hassasiyeti var. Kendi bölgemizdeki insanlar dışarıya gidiyorlar, gitmesinler burada çalışsınlar, niye gidip dışarıda çalışsınlar. Kardemir diyor ki işçi alımında oturma şartı koyuyor, onlar koyuyor da biz koymayacağız mı? Biz kendi hakkımızı hukukumuzu korumayacak mıyız? OYAK Genel Müdürü de bu konuda hak verdi. Kısa ve öz şunu söylüyoruz Ereğli'nin menfaatlerinin dışında hiçbir şeyin içerisinde olmayız. Bu mücadeleyi en üst seviyede veriyoruz. Kavga ortamı olmadan, sen ben işine girmeden siyasi argümanları bir kenara bırakarak Ereğli için bu birlikteliği de sağlarız."şeklinde konuştu.

ÇAĞLAYAN: "EREĞLİ’NİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

AK Parti İl Başkanı Mustafa Çağlayan’da yaptığı konuşmada “2019 seçimleri bittiğinde AK Parti, 2024 seçimleri için Ereğli’de çalışmalara başladı. AK Parti ailesi Ereğli’de çok güçlü bir ailedir. Kurucu ilçe başkanından İbrahim Sezer başkanıma kadar, ilk milletvekilimizden sayın milletvekilimize kadar hepsi sahada olacak. Aynı zamanda bizim adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ahmet’te olsa Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet’te olsa Recep Tayyip Erdoğan’dır. Hep birlikte onun arkasında olacağız. Güç ve destek vereceğiz. Ereğli’yi; milletvekili, iktidar, hükümet gücünü yerel güce de katıp Allah’ın izni ile kazandıracağız. Çok gayretli takım arkadaşlarımız var.”dedi.

SEZER, KAMU YATIRIMLARINI AÇIKLADI

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı İbrahim Sezer ise kamu yatırımlarını anlattığı konuşmasında, biten ve biteceğini ileri sürdüğü projeleri açıkladı.

 Sezer,konuşmasında konuşmasında şunları söyledi:

“Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi 3’üncü kat betonu dökülecek. İki ay sonuna ihale kapsamındaki işler bitip teslim edilecek. Hükümet Konağı ve Emniyet binası temel döküm aşamasındadır. Fakülte binaları 4 bloktan oluşmaktadır. Üçüncü bloğun temelleri dökülmüş olup birinci kat döşemeleri yapılmış, ikinci blokta da ikinci kat döşemeleri dökülmüştür. Son blokun temeli Ekim ayı içerisinde dökülecektir. Kaba inşaatların yılsonuna kadar bitirilmesi planlanmıştır.

Özel eğitim kampüsü Türkiye genelinde Konya’dan sonra ikinci uygulanan proje olup; anaokulu, kapalı yüzme havuzu, yemekhane, konferans salonu, spor salonu ile çok bölmeli atölye, istirahat odaları ve 30 derslikli bin 800m2 taban alanlı üç kattan oluşan eğitim bloğunu içermektedir. 2024-2025 eğitim yılına hazır olması bekleniliyor.

Gençlik Merkezi havuz inşaatı yaklaşık bin metrekare taban alanlı olup betonarme kısmı tamamlanmış, çelik çatısı ve çatı kaplaması bitirilmiştir. Havuz izolasyonları başlamış durumdadır. Yılsonuna kadar bitirilmesi planlanmaktadır.

Kandilli doğalgazı ana iletim hattı çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Ekim 2024'e kadar Kandilli’de doğalgaz kullanmaya başlanması hedefleniyor.

KYK yurt binaları 500 kız 500 erkek olmak üzere bin öğrenci kapasiteli olup, gençlik ve spor bakanlığına arsa tahsisi yapılmış, imar ve tescil işlemleri bitirilmiş proje ve ihale aşamasına getirilmiştir.

Cezaevi projesi için Süleyman beyler mevkiinde Yunuslu- Dedeler hudutları içerisinde 80 dönüm arsa tahsisi yapılmıştır.

İzmirlioğlu İlkokulu ihalesi yapıldı. İsmet İnönü İlkokulu /Ortaokulu için ihaleye çıkıldı. Ormanlı İlkokulu için ihaleye çıkıldı. Ereğli Lisesi için ihaleye çıkıldı. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje çalışmaları tamamlandı, ihale aşamasında olup bakanlıktan izin beklenmekte. Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu proje çalışmaları devam ediyor. Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi güçlendirme çalışmaları başlamıştır.

Ören İlkokulu ve Ortaokulu bahçesine 4 derslikli Ören Anaokulu’na bakanlıktan ihale izni istenildi. 4 derslikli Belen Anaokulu’na da bakanlıktan ihale izni istenildi. Kırmacı Mahallesi’ne TOBB tarafından yapılması planlanan 8 derslikli bakanlıktan ihale izni istenildi. Ormanlı Anaokulu (Ormanlı Sarıkaya Köyü) bakanlıktan ihale izni istenildi. Fazlı Erdoğan Kız İmam Hatip Lisesi bahçesine 4 derslik Sarıkorkmaz Ereğli Anaokulu bakanlıktan ihale izni istenildi. 4 derslikli Dağlıca İlkokulu zemin etüdü yapıldı İl Özel İdare Müdürlüğünce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ihale izni için yazılmıştır. Ömerli Mahallesinde sağlık alanından eğitim alanına dönüştürülen 5 bin m2 arsa üzerine 1 adet anaokulunun ihalesi yapılmıştır. Kepez Mahallemize Sağlıklı Yaşam Merkezi birinci ihalesi alıcı bulmadığından ikinci ihalesi yapılacaktır.

Kandilli beldesinde kapalı spor salonu yapılması kararlaştırılmıştır. Kandilli varagel bölgesinde mesire alanı projesi devam etmektedir. Kandilli merkezde sağlık ocağı ve 112 merkezi ihalesi yapılacaktır. Ormanlı beldesinde kapalı spor salonu inşaatı bitme aşamasına gelmiş olup yılsonuna bitirilmesi planlanmaktadır. Ormanlı dere ıslahı bitirilmiş olup kazanılan 7 bin 200m2 alan üzerinde millet bahçesi peyzaj çalışması devam etmekte olup sosyal tesis binası bitme aşamasındadır.

Askeriyenin kullanımında olan Kaletepe arazisi Ereğli halkımızın hizmetine açılmak üzere ilgili bakanlıkça Ereğli belediyemize tahsis edilmiştir. TOKİ başkanlığı ilk evim-ilk arsam projeleri kapsamında hazineye ait olan 8 adet arsa üzerinde çalışmalarını yürütmektedir. Ereğli/Devrek karayolu, Ulaştırma Bakanımızın ziyaretinden sonra hızlandı. Yaraşlı Yörük ve Çaylıoğlu köprülerinin ihaleleri yapılmıştır…”

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE “KAMYON GARAJI” TEŞEKKÜRÜ

Sezer, ayrıca belediye meclisinde kamyon garajının satışına engel oldukları gerekçesiyle AK Parti Ereğli Belediye Meclis üyelerine, “özelliklede 2019 seçimlerinden bu yana belediye meclisinde birlik ve bütünlük içerisinde hareket ederek şehir menfaatlerini en üst seviyede tutarak çalışan, son meclis toplantımızda belediye hizmet alanından ticari alana çevirilerek satışı gündeme getirilen kamyon garajının satışına tatilini ve şehir dışı programlarını bırakıp meclise tam katılım sağlayarak engel olan belediye meclis üyelerimize teşekkür eder şükranlarımı sunarım”şeklindeki sözleri ile teşekkür etti.

YATIRIMLAR YERİNDE İNCELENDİ

AK Parti heyeti ve gazeteciler daha sonra Hükümet Binası, Gençlik Merkezi, Kapalı Yüzme Havuzu, Özel Eğitim Kampüsü, Fakülteler Kampüsü, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Kreş yatırımlarını yerinde inceleyerek müteahhit firma temsilcilerinden bilgi aldı.

AdminAdmin