YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2024 14:31

DÜREN HEYETİ, KDZ. EREĞLİ’DE

Kdz. Ereğli Belediyesiyle Kardeş Kent Protokolü bulunan Almanya’nın Düren şehri Belediye Başkanı Frank Peter Ullrich ve heyeti Kdz. Ereğli’ye gelerek Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede iki şehir arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi kararı alındı. 6 dönem Belediye Başkanlığı yapan Başkan Halil Posbıyık, Ereğli’yi sanayi kentinden turizm kentine taşımak için yıllarca mücadele ettiğini ve en büyük hayalinin Kdz. Ereğli’nin İl olması olduğunu söyledi. Ereğli’yi gezen Ullrich ise Ereğli’nin il olmayı hak ettiğini bildirdi.

DÜREN HEYETİ, KDZ. EREĞLİ’DE

Almanya’nın Düren şehriyle kardeş kent ilişkilerini geliştirme çabaları devam ediyor. Düren’de açılan Kdz. Ereğli Meydanı’nın ardından bugün Ereğli sahilinde açılacak Düren Kent Parkı açılışı için Düren Belediye Başkanı Frank Peter Ullrich, Belediye Başkanı Eşi Iris Ullrich, Belediye Başkanı Özel Kalemi Mr. Sebastian Eich, Belediye Basın Danışmanı Mr. Dirk Zirke, Yeşiller Partisi Meclis Üyesi  Nermin Ermiş ve Kardeş Şehir Temsilcisi Sabine Kieven Kdz. Ereğli’ye gelerek Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret ettiler.

Başkan Posbıyık, Ullrich ve heyetini Kdz. Ereğli’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Görüşmede iki şehir arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi kararı alındı. 6 dönem Belediye Başkanlığı yapan Başkan Halil Posbıyık’ın yaptığı bir çok değerlendirme, önümüzdeki dönem 2. Kez Düren Belediye Başkanlığı seçimlerine katılacak olan Ullrich tarafından, ‘Sizden öğreneceğimiz çok şey var’ esprisiyle karşılandı.

Başkan Posbıyık, en büyük hayalinin Ereğli’nin İl olması konusu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Sizleri Ereğli’de görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ereğli Karadenizin incisidir. Tarih, doğa, kültür ve sanayi bakımından en gelişmiş kentidir. 94 yılında göreve geldiğimde Ereğli’de su yoktu. Sahile girilemiyordu. Eğitimin ışığında mücadele ederek sanayi kenti olan Ereğli’yi büyük bir laf ederek ‘aynı zamanda turizm kenti yapacağım’ dedim ve bunda da adım adım ilerliyoruz.  Zonguldak’ın en büyük ilçesiyiz. Merkez nüfusu 128 bin, köylerle beraber 270 bin nüfusa ulaştık. Halkımız sosyal ve eğitimlidir. Kültürel çalışmalar çok yoğundur Ereğli’de. En büyük hayalim Kdz. Ereğli’nin il olması. Şuanda İl olmayı bekleyen yerler arasında 5. Sıradayız. Yeni yapılan arkeolojik araştırmalara göre Ereğli Karadenizin en eski yaşam yeri olduğu tespit edildi. Belediye olarak devlete vergi, sigorta gibi borcu olmayan Türkiye’deki en önde gelen belediyelerden biriyiz.

-SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ-

 Teknik belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliği çok önemsiyorum. Cumhuriyet Halk Evlerini kurdum. Orada atölyelerimizde bir çok kurslarda kadınlarımız eğitim görüyorlar. Ata tohumu projemizle öz tohumlarımızı üretiyoruz. Seralarda yetiştirdiğimiz fideleri halkımıza ücretsiz dağıtıyoruz. Bu çok önemli bir proje bizim için.  Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak için 12 branşta 980 lisanslı sporcumuz var. Gençlerimize sahip çıkıyoruz. Hamsi Festivali ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdik. Türkiye’nin en büyük festivalini yapıyoruz ama bu yıl hükümet kısıtladığı için yapamıyoruz. Hıristiyanlıkta da öyledir belki ama biz maneviyatımıza çok önem veririz. Belediyecilikte de bunu ilk göreve geldiğimden itibaren uyguluyorum. Bir vatandaşımızı kaybettiğimizde bize bir alo denmesi yeterli. Arabalarımızla aldırır, bizim hocalarımız tüm dini vecibelerini yerine getirir, mezarını ekiplerimiz kazar, defnedilir ardından da 1 hafta okuması yapılır. Kefenini, tahtasını biz veririz. Tek kuruş para almadan bütün işlemlerini biz yaparız. Hiç para almadan yaparız çünkü bir faninin en zayıf olduğu an cenazesi olduğu andır.

-AVRUPA’DA YANLIŞ ALĞI VAR-

Türkiye için Avrupa’da genellikle yanlış bir algı olduğuna inanıyorum.  Türk insanı gerçekten sıcaktır. Mutlaka bizim aramızda da parçalanmış olaylar vardır genel olarak Türk insanı laik, Atatürkçü, cumhuriyetçi,

-BENİ HALK SEVİYOR-

Siyasette bildiğim doğruları söylemekten geri kalmam. Doğru bildiğim şeyi ister bakan olsun ister çakan olsun pat diye söylüyorum. Onun için yukarıdakiler beni sevmez, beni halk seviyor.”

“EREĞLİ İL OLMAYI HAKEDİYOR”

Belediye Başkanı Frank Peter Ullrich ise Ereğli’de bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek; “Ereğli bizim iki katı büyüklüğümüzde. Çok güzel bir yer. İl olmayı hak ediyor. İnsanları ve havası çok sıcak. Umut ediyorum bu dostluğumuz devam eder, ilişkilerimizi daha da genişletiriz. Kdz. Ereğli ile kardeş kent olduktan sonra Düren’e 60 aile geldi, bizim orada Karadeniz derneği var. Onlarla iç içe çalışıyoruz. Bu sayıları artırmayı ve ilişkilerimizi, dostluğumuzu daha da geliştirmeyi arzuluyoruz. Bizi çok güzel ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Sizden öğreneceğimiz çok şey var.”

Ziyaretin sonunda karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi yapıldı.

AdminAdmin