YEREL
Giriş Tarihi : 23-07-2023 13:34

EGD'den 24 Temmuz Basın Bayramı mesajı

Kdz.Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı Şafak EREL, 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

EGD'den 24 Temmuz  Basın Bayramı mesajı

Kdz.Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı Şafak EREL, 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

EGD Başkanı EREL, mesajında, 24 Temmuz 1908’de gazetelerin sansürsüz yayımlanmasından bu yana 24 Temmuz’un Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmakta olduğunu hatırlatarak, sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanmasının, basın tarihinin en önemli dönüm noktalarından olduğunu dile getirdi.

EREL, ülkenin ve şehrin gelişimi, halkın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın yayın kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirterek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve bu özel gün basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olarak kutlanılmaya başlamıştır. Biz gazetecilerin karşı karşıya olduğu sansür ve oto sansür bugün geçmiş yılları mumla aratır hale gelmiştir.

Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

Bugün de dijitalleşmenin getirdiği avantajları sansür ve ağır denetim için kullanmak isteyenlerle karşı karşıyayız.

Ülke genelinde olduğu gibi Kdz.Ereğli’de de  bir çok Gazete kapanma noktasına gelmiş ve çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan çok değerli basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, doğru haber yapması, kişi haklarına ve özel hayata saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görev yapması demokrasimiz ve gazetecilik mesleğimizin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Basın; toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. Hükümet yetkililerimizden ve Yasama görevini yapan TBMM’den, basın özgürlüğü yönündeki engellerin kaldırılması için gerekli çalışmanın bir an evvel yapılmasını bekliyor, gazetecilerin özlük hakları, bu mesleği ifa eden basın iş kolundaki işverenlerin, fikir işçilerinin vergi ve SGK yükünün hafifletilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz.

Bu arada, son günlerde gündemde yer alan Kdz.Ereğli’nin ‘İl olma’ konusunda Ereğli Gazeteciler Derneği  ‘Kdz. Ereğli’nin il olmasını’ bugüne kadar destekledik ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

Kdz.Ereğli her anlamda il olmayı hak etmektedir. Kdz.Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD)olarak üzerimize

düşen her türlü görev ve sorumluluğa hazır olduğumuzu da bildiririz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk basınından sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümünde; tüm üyelerimiz ve basın çalışanlarımızın,“24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” en içten dileklerimle kutlar, sorunların bir an evvel çözülmesi dileği ile saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

AdminAdmin