YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 13:52

Ertuğrul: "Bu kadar becerisizlik olamaz!"

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ ERTUĞRUL, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Dönemi’nin başlamasına sayılı günler kala, Zonguldak’ın birçok ilçesinde olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de bazı okulların binalarının güçlendirileceği, bu sebeple de eğitim-öğretim döneminde kullanılamayacağı bildirilmesi konusunda “bu kadar becerisizlik olamaz” şeklinde tepki gösterdi.

Ertuğrul:

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Eylem Ertuğ ERTUĞRUL, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Dönemi’nin başlamasına sayılı günler kala, Zonguldak’ın birçok ilçesinde olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de bazı okulların binalarının güçlendirileceği, bu sebeple de eğitim-öğretim döneminde kullanılamayacağı bildirilmesi konusunda “bu kadar becerisizlik olamaz” şeklinde tepki gösterdi.

Ertuğrul, yaptığı açıklamada, ülkemizin bir Pandemi süreci geçirdiğini ve okulların aylarca kullanılmadığını hatırlatarak, bu planlamanın neden pandemi sürecinde yapılmadığını sordu.

Ertuğrul, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Böyle bir zamanlama ve planlama hatası karşısında ne söylenebilir?

Bu kadar beceriksizlik olamaz!

Ülkemiz bir pandemi süreci geçirdi; okullar aylarca kullanılmadı. Bu planlamayı neden pandemi sürecinde yapmadılar?

Okulların açılmasından birkaç gün önce Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü açıklama yapmış, yeni eğitim-öğretim dönemine hazır olduklarını bildirmişti. Aynı müdürlük, birkaç gün sonra da bazı okulların yıkılması bazılarının de güçlendirilmesi gerektiği yönünde karar alındığını açıkladı.

Bu nasıl bir anlayıştır?

Bu okullarda okuyan çocuklar ne olacak?

Bu plansızlık sebebiyle bazı okullarda ikili öğretime geçildi. Binlerce öğrenci, öğlen misafir oldukları okullara gidip akşam 19.00-20.00 gibi evlerine dönebiliyorlar. Bu çocuklar ne zaman dinlenebilecekler, ne zaman derslerine çalışabilecekler, ne zaman ödevlerini yapabilecekler? Bunların arasında hayatlarını şekillendirecek önemli sınavlara hazırlanacak öğrenciler var. Bu öğrenciler aynı zamanda dersane eğitimi de alacaklar. Peki dersanelere ne zaman gidebilecekler?

Bu iktidar çocuklarımızı darmadağın etmiştir! Çocuklarımızın ne psikolojileri kaldı ne umutları! Bu çocuklardan hiçbir verim alınamaz, alınamayacak da!

Öğrenciler kadar onların aileleri de darmadağın oldu.

Ortadaki bu sıkıntıların kaldırılabilmesi için elbette sağlıklı alternatifler var; ancak iktidar temsilcileri ve Milli Eğitim camiası yöneticileri bu alternatifleri bulup değerlendirmek konusunda bile yeterli çabayı göstermiyorlar.

Karadeniz Ereğli’de elbette kapatılan 8 okulun tamamındaki öğrencileri rahat ortamlarda eğitim-öğretimle buluşturmak, bu plansızlık altında mümkün görünmüyor. Çocuklarımızın hepsini kurtarmak neredeyse imkansız; ancak biraz gözlerini açsınlar! Karadeniz Ereğli’de bugün bile boş olan okul binaları var. Bu okul binalarını neden değerlendirmezler? Okul binaları dışında da eğitim-öğretime elverişli binalar var. Bu binalar için de kiralama yoluna gidilebilir. Çok zor değil. Ek kaynak, para bulunması gerekiyorsa da bulacaklar. Bulmalılar! Bu çocuklara yazık!

Örneğin Karadeniz Ereğli TED Koleji bu okul binalarından biri. TED Koleji’nde bugün on beş derslik boş. Giriş katındaki bu on beş derslik kullanılmıyor. Bu dersliklerin metrekareleri de büyük. Her bir derslik nereden baksanız kırk öğrenci alır. Yani yaklaşık altı yüz öğrenci bu dersliklerde eğitim-öğretim alabilir. Hiç değilse altı yüz öğrencimizi bu dertlerden kurtarabilirler. Gitsinler, TED yönetimi ile görüşsünler.

Ben TED Koleji yönetimine de çağrıda bulunuyorum: Lütfen, hiç değilse bu çocukların bir bölümünün kurtulmasına vesile olun! Ereğli halkı size minnettar kalacaktır! Siz bir vakıf okulusunuz; ama yine de Milli Eğitim Bakanlığına bağlısınız. Bu vakıflar neden var? Bu vakıflar hayır için vardır. Siz de yapın bu hayrı! Alabileceğiniz kadar çocuğumuzu yanınıza alın; kendi binanızda onların eğitim-öğretim görmesine olanak tanıyın! Ne kaybedersiniz? Belki yanınıza alacağınız o çocuklardan nice başarılı yöneticiler, eğitimciler, uzmanlar çıkacak. Böyle bir girişim fizikî açıdan TED Koleji’ni hiçbir sıkıntıya sokmayacaktır.

Bu tür çözümleri bizlerin değil öncelikle Milli Eğitim yöneticilerinin, Ereğli’yi yöneten makamların düşünmeleri gerekir. Böyle bir çalışma, yapılamayacak bir iş değildir. “

AdminAdmin