YEREL
Giriş Tarihi : 01-05-2023 16:54

Evrim Balbaloğlu: 'Onun bir yavrusu ve gelecek için hayalleri vardı'

Kdz.Ereğli’de meydana gelen Yeşim Sönmez cinayetine ilişkin İYİ Parti 1. Sıra milletvekili adayı Evrim Balbaloğlu açıklama yaptı.

Evrim Balbaloğlu: 'Onun bir yavrusu ve gelecek için hayalleri vardı'

Kdz.Ereğli’de meydana gelen Yeşim Sönmez cinayetine ilişkin İYİ Parti 1. Sıra milletvekili adayı Evrim Balbaloğlu açıklama yaptı.

Dün akşam saatlerinde ilçeye bağlı Ömerli mahallesinde meydana gelen takıntılı sevgili cinayetinde Yeşim Sönmez pompalı tüfekle vurularak olay yerinde hayatını kaybetti. İstanbul sözleşmesinin kabulunü yeniden gündeme getiren Evrim Balbaloğlu kadına yönelik şiddeti kınadı.

Açıklama yapan İYİ Parti milletvekili adayı Evrim Balbaloğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Karadeniz Ereğli’de, Yeşim Sönmez isimli kadın, henüz 36 yaşındaydı…
Yürümeyen evliliği sonrası yaşamını kendi ayakları üzerinde durarak, kendi ekmeğini kazanarak yaşamaya devam ediyordu.
Belki yeniden bir düzen kurabilirim düşüncesiyle başladığı ilişkisi ne yazık ki beklediği gibi gitmedi ve bitirmeye karar verdi.
Genç kadın bu kararı verdi ama her zamanki gibi kendini ve haddini bilmez bir cani tarafından; hem de evinin önünde savunmasız bir haldeyken vuruldu, katledildi.
Halbuki O’nun bir yavrusu ve gelecek için hayalleri vardı.

Ama o cani, genç kadını yavrusundan ayrı kalmasının yanı sıra yaşamını da alarak hayalleri ile birlikte toprağa gönderdi.

Yeşim Sönmez kardeşimize Allah’tan Rahmet, acılı ailesine başsağlığı diliyoruz.

Bir kez daha diyoruz ki; Kadına Yönelik Şiddeti kınıyor, lanetliyoruz.

Ve bir kez daha hatırlatıyoruz; AKP İktidarının, -üstelik vatan topraklarında imza altın alınmış- Kadın haklarının en önemli savunucusu konumundaki “İstanbul Sözleşmesi”nden çekilmesi, ülkemizde kadına yapılan en büyük haksızlık, adaletsizliktir.

İstanbul Sözleşmesi; kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Böyle bir sözleşmeden çekilmek demek, başlıca kadına yapılan en büyük saygısızlık demektir.

İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden kabulü, Millet İttifakı masasında hazırlanan maddelerde yer aldığı gibi, Millet İttifakı iktidarında ivedilikle uygulanacaktır.

Bir Kadın Milletvekili Adayı olarak bunun sözünü veriyorum.

Bir kez daha Genç yaşta hayattan koparılan Anne Yeşim Sönmez’e Allah’tan Rahmet diliyoruz.”

AdminAdmin