YEREL
Giriş Tarihi : 20-06-2023 16:32

GÜLBAY: 'HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ'

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Kemal Gülbay, Karadeniz Ereğli’nin il olma gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

GÜLBAY: 'HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ'

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Kemal Gülbay, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Cumhuriyetin 100. Yılında 100 il ve 1000 ilçe olması gerektiğini gündeme getirmesi sonrasında bölgede yaşanan heyecan ve Karadeniz Ereğli’nin il olma gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gülbay, şunları söyledi;

MÜSİAD’ın ilk ilçe şubesi olma vasfıyla kurulduğumuz 1994 yılından bu güne kadar bölgemizin gelişmesi ve kalkınması noktasında çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bir ilçe olmasına rağmen daha o yıllarda bile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının bölgemizde olması ve bölgeye sağladığı ekonomik ve sosyal katkılar, demir çelik sektörüne yönelik çok sayıda iş insanının bölgede faaliyet göstermesi ve buna bağlı gelişmiş ekonomisi, sosyo kültürel yapısı, büyüme potansiyeli, dinamik iş gücü, konum itibariyle ülkemizin merkezi yerlerine yakınlığı vb sebeplerden dolayı iş dünyasının da yoğun halde faaliyette bulunduğu Karadeniz Ereğli’de, Anadolu iş dünyasını temsil eden bir yapılanmanın bölgemizde oluşması kaçınılmazdı.

 

1992 yılında ilk üyelerimizin Genel Merkezimize üye olmasından sonra, 1994 yılında kuruluş çalışmalarını tamamlayarak bölgemizde faaliyetlerine başlayan derneğimizin ilk ilçe şubesi olmamız tesadüfi bir husus değildi. İl merkezlerinde kurulma ve faaliyette bulunma ön görüsü Karadeniz Ereğli için söz konusu olmadı. Çünkü bölgemiz hali hazırda birçok ilden daha fazla nüfusa ve ekonomik yetkinliğe sahipti. Ve halen aynı dinamizm ve güce sahip konumunu devam ettirmektedir.

 

Bugün Karadeniz Ereğli, ekonomik kalkınmasını daha da geliştirmiş, nüfusunu 1990’lı yıllardan bu yana daha da arttırmış, bölgede 2 Organize sanayi bölgesinde ve Tersaneler Bölgesinde faaliyet gösteren yatırımcılar, demir çelik sektörüne yönelik çok sayıda yatırımcı ve iş insanı, makine imalat sanayinde faaliyet gösteren ve dünyanın farklı ülkelerine gönderim yapan imalatçılarımız, 2 özel hastanemiz, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve istihdamda Erdemir’den sonra en fazla istihdam sağlayan perakende sektöründe hizmetlerine devam eden iş insanlarımızla ve daha nice ekonomik ve sosyal yetkinliğiyle bölgemizin ve ülkemizin göz bebeği konumunu devam ettirmektedir.

 

İl olmak için, ilçe nüfusunun en az 100 bin olması, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, liman kenti olması, ekonomik çeşitlilik ve eğitim durumu gibi kıstasların tamamına yakınını yıllardır bulunduran Karadeniz Ereğli, defalarca gündeme gelmesine rağmen il olma hakkına kavuşamamış olsa da artık il olma vakti ve zamanı gelmiştir.

Karadeniz Ereğli’nin il olması için bölgemizde yapılacak ve yapılması gündeme gelecek tüm çalışmalara katkı sağlayacağımızı belirtirken, konuyla ilgili ivedilikle bir komisyon oluşturularak çalışmaların bu komisyon tarafından yürütülmesinin doğru olacağı düşüncemizi de vurgular, MÜSİAD olarak kurulacak komisyonlara katkı sağlama hususunda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

 

AdminAdmin