YEREL
Giriş Tarihi : 06-07-2023 13:30

KDZ. EREĞLİ SEVGİ, BARIŞ, DOSTLUK FESTİVALİ BAŞLADI

4 gün sürecek olan 23. Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali başladı. Basın mensuplarıyla birlikte festivale start veren Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Halil Posbıyık, festivalin bu yılki ana temasının ‘Ereğli İl Olsun’ olduğunu söyledi. Ereğli’yi seven herkesi Cuma günü saat 18.00’de yapılacak festival kortejine davet eden Başkan Posbıyık, “İddia ediyorum, Ereğli bu kez de fırsatı kaçırırsa, İl olamazsa, ileride Çaycuma İlçesi İl olur” dedi.

KDZ. EREĞLİ SEVGİ, BARIŞ, DOSTLUK FESTİVALİ BAŞLADI

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 23. Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nde basın mensuplarıyla Halk Kafe’de kahvaltıda bir araya geldi, festivalin startını verdi.

Başkan Posbıyık, ulusal ve yerel basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ereğli’nin İl olması konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

‘Ereğli bu kez de İl olmazsa, ileride Çaycuma İl olur’ diyen Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Festivalimizin startını basın mensuplarıyla birlikte burada veriyoruz. Festivalimizin bölgemize ve Ereğli’mize yararlı olmasını diliyorum. İnşallah 4 gün boyunca kazasız, belasız, olaysız bir festival diliyorum.

Bizim düşüncemiz insanlar bu son dönemde çok ezildiler, gerek pandemi, gerek depremler, gerek enfslasyon, fiyat baskıları. İnsanlar iyice içine kapandılar. 4 günde olsa onları dertlerinden uzak tutmak, rahatlatmak, ferahlamaları için hem Ereğli’mizi ülkede ve dünyada tanıtmak için Ereğli’mizi geliştirmek için bu festivallerimizi yapıyoruz.

-ANA TEMAMIZ EREĞLİ İL OLSUN-

Bu seneki festivalimizin ana teması Ereğli İl olsun.

Ereğli’de  bir vilayet konağı olsun diye İl olmasını istemiyoruz. Bunu her zaman anlatıyorum. Özellikle Zonguldak’ta ki bazı yazar dostlarımız hakkımızda kötü laflar da söylüyorlar. Söylesinler, sağ olsunlar. Onlar bizim arkadaşlarımız, dostlarımız. Zonguldak bizim vatanımız. Ben Lise’yi Zonguldak’ta okudum. Dostlarım orada, ilişkilerim var, devam ediyor. Ama bir gerçek varki, Zonguldak’a gelen devlet kaynaklarını Ereğli’ye göndermemek bir gelenek haline geldi. Yüzde 70 Türkiye bütçesine destek sağlayan Ereğli, karşılığında yüzde 10 alamıyor Zonguldak’tan. Muhalif durumdaki arkadaşlar bundan hiç bahsetmiyorlar . Ereğli’ye yatırım göndermeyelim, kaymakamlık binası olmasın, havuzu olmasın, çevre yolları olmasın. Yatırım olmasın, gençler Yalova’da, Bursa’da koleniler kursun. Bu anlayıştalar.

-EREĞLİ OLMAZSA ÇAYCUMA İL OLUR-

Açıkça söylüyorum. Zonguldak’ta doğalgaz bulundu. Filyos parlayan bir yıldız. Zonguldak’ta parlayan bir yşıldız. Altını çizerek söylüyorum, eğer bu defada biz İl olamazsak ileride  İl olacak ilçe Çaycuma’dır. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalıyız. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli bu konuyu deklere ettiler. Bizde görüşmelerimizi yapıyoruz. STK’larla devamlı toplantı yapıyoruz.  Mesafe bakımından, nüfus yoğunluğu,sosyo-ekonomik yönden ve bir çok kritere göre Ereğli en ön sırada İl olacak ilçeler arasında bulunuyor. Ama Ereğli’den bir ses çıkması lazım. Kimseyi kırmadan, dökmeden bu İlçenin İl olmaya hakkı var şeklinde sesimizi yükseltmemiz lazım. Bizde bunun için festivalimizin bu yılki ana temasını Ereğli İl olsun diye belirledik ve bu konuda bir çok çalışma yaptık.

-KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞALIM-

Ereğli’de yaşayan, Alaplı, Kandilli, Gülüç, Gümeli, Ormanlı’da yaşayan vatandaşlarımızla birlikte bize bir bütçe gönderilsin, 2 milletvekilimiz olsun istiyoruz. İstihdamın gelişmesi için istiyoruz. İddia ediyorum tekrar altını çiziyorum. Eğer Ereğli bu fırsattan yararlanamaz, İl olmadığı takdirde Erdemir Fabrikası olan bir köy olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemektedir.  Kandilli’yi örnek alın. Kandilli’de toplanırdı eskiden insanlar. Ben üniversitede okurken annemin, babamın elini öperdik, lokal yoktu, özel okul yoktu burada bir şey olmadığı için güzel kızlar denize bikiniyle orada girerdi, biz gençler oraya giderdik. Günlerimizi orada geçirirdik. Ama iyi yönetilmediği için Kandilli bugün köy gibi oldu. Ereğli İl olmazsa aynı noktaya gideceğiz demektir. 

Kortej yürüyüşü için Cuma günü Erdemir caddesinde saat 18.00’de buluşalım. Ben Ereğliliyim diyen, Alaplı, Gümeli, Ormanlı, Gülüç, Kandilli ve tüm dostlarımız Ereğli İl olsun yeleğimizi giyelim ve birlikte yürüyerek tüm Türkiye’ye talebimizi birlikte gösterelim. Sizleri de aramızda görmek istiyorum. Festivalimiz hayırlı, uğurlu olsun.”

Başkan Posbıyık’ın konuşmasının ardından Moldova Halk Dansları Topluluğu gösterilerde bulundu. Başkan Posbıyık ve toplantıya katılan gazeteciler daha sonra ‘Ereğli İl Olsun’ tişörtleriyle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

AdminAdmin