YEREL
Giriş Tarihi : 06-07-2023 13:29

KDZ.EREĞLİ'DE TOPLU TAŞIMA ZAMLANDI...17 TEMMUZ'DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Kdz. Ereğli’de Özel Çilek Halk Otobüsü  Kooperatifi’nin toplu taşıma ücretlerine zam öngören Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu, Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Buna göre, 8,5 lira olan sivil biniş ücreti 11 liraya, 5,5 Lira olan öğrenci biniş ücreti ise 7 liraya çıkarıldı.

KDZ.EREĞLİ'DE TOPLU TAŞIMA ZAMLANDI...17 TEMMUZ'DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Kdz. Ereğli’de Özel Çilek Halk Otobüsü  Kooperatifi’nin toplu taşıma ücretlerine zam öngören Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu, Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Buna göre, 8,5 lira olan sivil biniş ücreti 11 liraya, 5,5 Lira olan öğrenci biniş ücreti ise 7 liraya çıkarıldı.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantılarının ikinci oturumu Belediye Başkanı Halil Posbıyık Başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi, Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem dışı konuşmasında, festivalin Ereğli’nin il olması gerektiğine ilişkin algının yerleşmesine katkı sağlayacağını ifade ederek, “Çalışmalarımız son safhaya geldi, amacımız festivalle birlikte il olma meselesini insanların gözüne çarpmak. Elimizden geldiği kadar tüm arkadaşlar savaş veriyor, çalışıyor. Bütün dava Ereğli sevdası, Ereğli’ye bağlılık, Ereğli’nin gelişmesi, ben Ereğliliyim diyenlerin Ereğlili olup olmadığını görmek. En büyük arzumuz o. Lafa geldiği zaman Ereğliliyim diyen, ama icraata geldiği zaman ortadan kaybolanları net şekilde görmek istiyoruz.

Çalışmalarımız devam ediyor. Dört günlük festival boyunca, kazasız, belasız, sıkıntısız, problemsiz, hep beraber çabayla diyoruz, inşallah diyoruz, gayretimizi göstereceğiz. Tüm meclis üyelerimizden, çalışma arkadaşlarımızdan bu konuda yardım bekliyorum. Hem festivalin iyi gitmesi için, hem de Ereğli il olsun imajını iyice yerleştirmek için. Bu bize göre Ereğli’yi seviyorum diyenlerle, bunların gerçek çabalarını hep beraber izlemek istiyoruz.

Basımlar yapılıyor. Başka personele, çalışma arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Arabaların arkasına Ereğli il olsun pankartlarını yapıştıracağız. Ereğli İl olsun pankartı olmayan araba görmemek istiyorum. Halk otobüsleri böyle bir afiş istediklerini bildirdiler. Onları yaptık. Ereğli il olsun mesajını yaymak için bir mesaj yayınladı. Göztepe’ye Ereğli il olsun diye bir ışıklandırma yaptık. Her tarafa Ereğli il olsun diye yazıyoruz. Elimizden gele n çabayı göstereceğiz.

Bize kızanlar olabilir. Zonguldak’ta bazı arkadaşlar bize çok kötü laflar yazıyorlar. Halbuki biz Zonguldak’ı seviyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLU TAŞIMAYA ZAM…

Toplu Taşıma zammına ilişkin plan ve bütçe komisyonu raporunda, Şehir İçi ulaşım ücretlerinde en son 10 Şubat 2023 tarihinde düzenleme yapıldığı, bu kapsamda bu zamandan komisyonun toplandığı 5 Temmuz 2023’e kadar, motorin fiyatının yüzde yirmi oranında artış gösterdiği, dolar kuruna bağlı olarak artışın devam edeceği, yıllık enflasyonun yüzde 38,21 olduğu, asgari ücretin yüzde 34 artış gösterdiği belirtildi.

Gider kalemlerinde akaryakıt, asgari ücret, sürücü ücretleri, stopaj, kdv, bakım maliyetlerinde de artışlar yaşandığı belirtilen raporda, gelir-gider dengesinin sağlanabilmesi amacıyla, şehir içi özel halk otobüsü toplu taşıma ücretlerinin 17 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girmek üzere, tam yolcu ücretinin yüzde 29 artış oranıyla, 8,5 TL’den 11 liraya, 5,5 TL olan öğrenci biniş ücretinin yüzde 27 artış oranıyla 7 Türk lirası olarak, temassız özelliği bulunan kredi kartlarıyla binişin ise 11,5 TL olarak uygulanmasına karar verildi.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ RED OYU KULLANDI

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, komisyon raporunun okunmasının ardından AK partili üyelerin toplantıya katılmamasını eleştirerek, “Şoförlerimizin, halk otobüslerimizin çektiği sıkıntıyı görüyorsunuz. Bu akşam da 87 kuruş zam vardı. Keşke hükümet zam yapmasa da biz de bunu gündeme getirmesek”dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz, komisyon raporu üzerine söz isteyerek yakıt artış miktarlarını sorarak, “Halk otobüsleri zamlarıyla ilgili daha önce de hedef haline geldik. Sonuç itibarıyla bu zamda işbirliği aranmadı. Hakkınızdır, daha önce halk otobüslerine zam vermek istiyorsa, gruplarının sayısına dayanarak yapabileceğini söyledik. Bizimle istişare edilmediği için komisyon üyelerimiz toplantıya katılmadı. Görüşümüzün alınmadığı bir konuda grubumuz serbesttir. Ben red vereceğim, grubumuz serbesttir” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Başkan Posbıyık’ta cevap vererek, “Biz hep uzlaşmayla yapıyoruz, ama siz bizi hedef olarak göstermeye çalışıyorsunuz, hep böyle pas atma, onlarda ekseriyet var, biz zam yapmıyoruz diyorsunuz. Halk zamların nereden geldiğini biliyor”dedi.

CHP Grup Sözcüsü Tayyar Mendeş, maliyetlere ilişkin dosyayı komisyon üyelerine ve grup başkan vekillerine gönderdiğini, gruplarında tartışmalarını ve uzlaşmayla karar alınmasını istediklerini ifade ettiğini ifade ederek, yaptığı görüşmelerde red cevabı verileceğinin AK Partili üyeler tarafından bildirildiğini söyledi.

AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz’da bunun üzerine, daha önce bunu dört defa birlikte yaptıklarını, madde gündeme alınmadan istişare yapıldığını belirterek,  bu kez istişare etmeden sonucun oluştuğunu, bunun için üyelerinin komisyon toplantısına katılmadığını bildirdi.

Özel Çilek Halk otobüsleri toplu taşıma zammını öngören Plan Bütçe Komisyonu kararı, AK Partililerin red oyu vermesine karşılık, CHP’li üyelerin kabul oyuyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

AdminAdmin