YEREL
Giriş Tarihi : 18-06-2023 16:31

KDZ.EREĞLİ'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Kdz.Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

KDZ.EREĞLİ'NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Kdz.Ereğli’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Düzenlenen törende, Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Ereğli Belediye Başkan Vekili Osman Yeniköy Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Kdz.Ereğli Belediye Başkan Vekili Osman Yeniköy, Kdz. Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Yeniköy, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesinin yurdun her bir yanında bağımsızlık savaşının ateşini yaktığını hatırlatarak,  “Zonguldak’ın, Fransızların işgali altına girdiği, bölgede stratejik öneme sahip Ereğli’mizin, Fransızların hedefi haline geldiği bir dönemde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri Anadolu’muzda, Karadeniz’de ışık olmuştur. 103 yıl önce, vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak için Karadeniz Ereğli'nin yiğit evlatları, büyük mücadele vererek kahramanca savaşmışlardır. Onların azim ve kararlılığı, gösterdikleri cesaret ve fedakârlıkla elde ettikleri bu kutsal vatan topraklarına sahip çıkıyor, kendilerine minnet duyuyoruz” dedi.

Yeniköy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Rüştiye öğretmeni Nimet Hoca, dönemin Belediye Başkanı Akmanoğlu Raşit gibi önemli isimler, milli şuur içindeki ailelerle bir araya gelerek, kısa süre içinde Ereğli’de Müdafaa-ı Hukuk cemiyetinin kurulmasını sağlamışlardır. Onların mücadelesi bizler için yol gösterici olmuştur. Bu anlamlı günde Ankara Hükümetinin temsilcisi olarak bizzat bölgeye gelerek mücadelede öncülük yapan, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurulmasında rol oynayan Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak’ın ilk milletvekili Tunalı Hilmi Beyi de saygıyla anıyorum.

Bugün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını, bu uğurda mücadele eden Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen bütün kahramanları, bu vatan için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum. Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunun 103’üncü yılı kutlu olsun.”

“EREĞLİ’NİN İL OLMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yeniköy, konuşmasında ayrıca Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle son günlerde tüm ülkemizde dillendirilen “100. Yılda 100 il ve 1000 ilçe” konusu ile ilgili olarak “nüfus yoğunluğu, sosyal ve kültürel zenginliği gibi bir çok nedenden ötürü ilçemize Kdz. Ereğli'nin il olmayı en fazla hak eden yerlerden birisi olduğunu tekrar ediyor, tüm siyasi partilerimizle, mecliste bulunan vekillerimizle, oda başkanlarımızla ve STK’larımızla birlikte, her türlü mücadeleyi vereceğimize söz veriyoruz” dedi.

Yeniköy, Kdz.Ereğli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılında, Alemdar Gemisine İstiklal Madalyasının büyük bir gururla verilmesi talebini yineledi.

KAHRAMANLAR ANITINA KARANFİL BIRAKILDI

Tören kapsamında ayrıca Ereğli Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Dilara Ayhan, kurtuluş temalı şiirini okurken, Karadeniz Ereğli Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi tarafından Zonguldak bölgesi folklor gösterisi gerçekleştirildi.

Tören, Atatürk Anıtı arkasında bulunan Ereğli’nin kurtuluşuna emeği geçenlerin büstlerinin bulunduğu anıta protokol üyeleri tarafından çelenk bırakılması ile sona erdi.

Törende, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Sezer, siyasi partilerin ilçe başkanları, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve sivil erkân yer aldı.

 

AdminAdmin