YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2023 12:46

KILIÇ: 'KDZ.EREĞLİ ARTIK İL OLMALIDIR'

Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği Şükrü Kılıç, TSO Başkanı Arslan Keleş’in, “İl olmada önderlik edeceği” sözünü desteklediklerini ve yanında durduklarını belirterek, bu haklı talep ve beklentinin karşısında her kim durursa ‘Karadeniz Ereğli Haini” ilan edeceklerini söyledi.

KILIÇ: 'KDZ.EREĞLİ ARTIK İL OLMALIDIR'

Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği Şükrü Kılıç, TSO Başkanı Arslan Keleş’in, “İl olmada önderlik edeceği” sözünü desteklediklerini ve yanında durduklarını belirterek, bu haklı talep ve beklentinin karşısında her kim durursa ‘Karadeniz Ereğli Haini” ilan edeceklerini söyledi.

Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneği Şükrü Kılıç, yaptığı açıklamada, Karadeniz Ereğli’nin artık İl olması gerektiğini vurgulayarak, endişelerinin ise bir kısım çevrelerin yaratacağı “karşı duruş ve Ereğli’ye ihanet” olduğunu ifade etti.

Kılıç, açıklamasında şunları ifade etti:

“Tarihi oldukça birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Karadeniz Ereğli’nin, son günlerde (yeniden) İl olmasının gündeme gelişine sevindiğimiz kadar, endişeli bekleyiş içerisinde olduğumuzu da bildirmek isterim.

Bünyesinde, (2022 Yılı sonu İtibarıyla) 8 bin 271 nüfuslu Gülüç, 2 bin 137 nüfusa sahip Ormanlı ve 2 bin 573 nüfusa sahip; Kara Elmas’ın bulunduğu yer Kandilli gibi beldeleri barındıran Karadeniz Ereğli 93 köyü, 44 mahallesi ve 175 bin 309 nüfusu ile mevcut birçok İl’den daha büyüktür ve donanımlıdır.

Karadeniz Ereğli’nin birçok mahallesi bile bazı ilçelerden fazla nüfusa sahiptir. Buna en somut örnek; 20 bin 312 nüfusu ile Bağlık Mahallesi, 19 bin 685 nüfusu ile Kepez Mahallesi’dir.

Uzunmehmet’in bulduğu taşkömürü ile kömür ve doğal limana sahip olmasıyla kurulan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın Karadeniz Ereğli’de kurulmuş olması kentin büyümesine, çevresine de adeta ışık saçmasına vesile olmuştur.

Bölge ve ülke ekonomisine sağladığı katkılarla adından her fırsatta söz ettiren Karadeniz Ereğli, kardeş ilçesi 42 bin 720 nüfusa sahip Alaplı ile birlikte gelişmeye devam etmiştir.

Bu gelişmeyi yakından gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Milletvekiliniz Benim” dediği Karadeniz Ereğli’nin yerini her zaman ayrı tuttuğunu da biliyoruz.

Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “100. Yılda 100 İl, 1000 İlçe” çıkışını önce partisinin yerel yönetimlerinin, ardından da diğer siyasi parti yetkililerinin, “Karadeniz Ereğli’nin İl Olması” umudunu içeren beyanları, önümüze yeni bir sayfa açmıştır.

Tarihi geçmişi, Deniz ve karayolu ulaşımı, Ekonomisi, sosyo-kültürel gelişi ile birçok İl’den de önde olan Karadeniz Ereğli, hiç kuşku yok ki ‘İl olmaya namzet’ en önemli ve ilk sırada yer alması gereken Kenttir.

Böyle bir kentin, verdiğine karşı alamadığı ve yaşadığı mağduriyetlerde gün ışığı gibi ortadadır.

“Gözbebeğimiz, güneşimiz, yıldızımız’ gibi süslü sözlere rağmen her fırsatta çelme takılan, paylaştığı ekmeğinin dışında neredeyse ağzındaki lokmanın dahi alındığı Karadeniz Ereğli artık (bu kez) İl olmalıdır.

ENGEL OLUNMAMALIDIR

Buraya kadar ifade ettiğimiz kısım, heyecanımız ve sevincimizin göstergesidir.

Endişeli bekleyişimiz ise her zaman olduğu gibi bir kısım çevrelerin yaratacağı “karşı duruş ve Ereğli’ye ihanet”tir.

Bu duruş ve ihanet içinde kullanılan ise Zonguldak merkezidir. Ne yazık ki, Zonguldak’ın kendi kabuğunun içinde kalması ve sömürü gördükleri Karadeniz Ereğli’den nemalanmayı huy edinmiş bir kısım çevreler, “Zonguldak elden gidiyor” nidaları ile, aslında kendi çıkarlarının köreleceğinden endişe etmektedirler.

Bağrından Karabük ve Bartın gibi iki ilçesi ayrılan Zonguldak’ın yok olmadığı ortadayken, ayrılması muhtemel Karadeniz Ereğli’den sonra da yok olmayacaktır.

Tam aksine, Karadeniz Ereğli’nin ‘İl’ olmasıyla birlikte Devletimiz Zonguldak’a daha da sahip çıkacaktık.

Kozlu ve Kilimli Beldelerinin ‘İlçe’ olmasıyla ilçe sayısını artıran Zonguldak, vazgeçilmezi olan Taş kömürü üretiminde öncelikle Devlet’ten daha büyük destek alacak, bölgedeki özel sektör de bu destekten fazlasıyla yararlanacaktır.

Aynı zamanda Türkiye için de son derece önem taşıyan Filyos Projesi hız kazanacak; Zonguldak ekonomisine olduğu kadar istihdamına da destek olacaktır.

Devlet, (Karadeniz Ereğli’nin ekonomik gücü nedeniyle) bir türlü “Teşvikli İl” kapsamına giremeyen Zonguldak’ı ‘ivedilikle’ bu kapsama alacaktır.

Beklentimiz odur ki, Karadeniz Ereğli’nin ayrılmasıyla birlikte Zonguldak’ta Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmaları da hız kazanacaktır.

Hiç bir babanın evladını bırakmayacağı gibi Devletimiz de Zonguldak’ı bırakmayacaktır.

Şunu da hatırlatmakta yarar görüyoruz ki;

Karadeniz Ereğli’nin İl olması bu şekilde sadece Zonguldak’a değil, Batı Karadeniz Bölgesinde de İl sayısının artışına vesile olacaktır.

Yukarıdan aşağı sıraladığımız gerçekler ve haklı gerekçelerimizle Karadeniz Ereğli’nin ‘İl’ olması “olmazsa olmazımız” haline gelmiştir.

Bu doğrultuda yeniden başlayan ve yaşadığımız heyecanın bu kez önüne geçilmesine izin vermeyeceğiz.

Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği olarak, başta Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’in, “İl Olmada önderlik edeceği” sözünü destekliyor ve yanında duruyoruz.

Şunun net olarak bilinmesini istiyoruz:

Bu haklı talep ve beklentimizin karşısında her kim durursa dursun, Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği tarafından “Karadeniz Ereğli Haini” ilan edilecektir.”

AdminAdmin