YEREL
Giriş Tarihi : 04-05-2023 14:34   Güncelleme : 04-05-2023 16:47

OSMAN ZEKİ ORAL, VEFATININ 11. YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğlili ünlü ressam Osman Zeki Oral’ı vefatının 11. yılında mezarı başında andı.

OSMAN ZEKİ ORAL, VEFATININ 11. YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Türk resim sanatının en önemli temsilcilerinden, Ereğli'nin yetiştirdiği ünlü sanatçı Osman Zeki Oral, vefatının 11.’inci yılında mezarı başında anıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, beraberinde başkan yardımcıları, daire müdürleri, gazeteciler ve sevenleriyle birlikte Osman Zeki Oral’ı şehir mezarlığındaki kabri başında andı.

Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü din görevlilerinin duasının ardından Oral’ın mezarına karanfiller bırakıldı.

Başkan Posbıyık, resim sanatını sevdiren, Ereğli’nin bir değeri olan ressam Osman Zeki Oral’ı rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ereğlimiz’in sanat yönünden önderi, lideri, Türkiye’nin lideri, hatta dünyada birçok eserleri olan çok değerli bir insan bu Ereğli topraklarında yetişti. Ne kadar sanatçılığı büyükse insanlığı da o kadar büyüktü. Bizim abimizdi çok samimi davranırdı. Bize yaptığı önerilerin hepsini yerine getirirdik. Aslında en büyük arzumuz onun evini müze yapmaktı ancak müze yapamadık. Çünkü; yeğenleri bize yaklaşmıyor. Parasını vererek satın alalım müze yapalım diyoruz ama yeğenleri falan bize vermek istemiyorlar nedense. Aslında hedeflerimizin arasında eğer evini kamulaştırmak suretiyle bize devrettikleri takdirde veya mülkiyeti onlarda kalsın yine müze yapmak suretiyle Osman Zeki Oral’ın ismini yılın 365 günü orada anmak, dışarıdan gelen misafirleri orayı ziyaret ettirmek en büyük hedefimiz Ereğli Belediyesi olarak.

Bugüne kadar birçok aracı sokmamıza rağmen yeğenlerini ikna edemedik inşallah bundan sonra bize yaklaşırlar. Yeter ki bize izin versinler orayı müze haline getirelim.

Çok sevdiğimiz bir insandı, aynı zamanda Ereğli’yi sanat yönünden ön plana çıkaran bir insandı, onu unutmuyoruz. Dostları ve biz, ölüm yıldönümünde yine başındayız. Allah nur içerisinde yatırsın. Bir sanatçı ve bir insan olarak onu hiç unutmayacağız. Onu Ereğlimizin sanatsal abidesi olarak görüyoruz.”

AdminAdmin