YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2024 13:51

“TASARRUF TEDBİRLERİ GENELGESİ BELEDİYENİN ELİNİ KOLUNU BAĞLADI”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis toplantısında yaptığı açıklamada hükümetin çıkardığı tasarruf tedbirleri genelgesiyle belediyelerin elinin kolunun bağlandığını belirterek; “Arefe günü mezarlıkta Kur’an okutup halkımıza etli pilav, ayran dağıtıyorduk. Şimdi tek kuruş harcayamazsın diyorlar. Her yıl 250 çocuğumuzu sünnet ettirip bisiklet dağıtıyorduk. Bir lira dahi harcayamazsın diyorlar” dedi. Başkan Posbıyık, tüm güçlüklere rağmen belediye ekiplerinin gayretli bir çalışma sürdürdüğünü belirterek; “Sahilde bir çok çalışmayı yaptık. İBB’den karar çıktı. Bayramdan sonra heyetler gelecek ve sahilin yeni şeklini dizayn edeceğiz” diye konuştu.

“TASARRUF TEDBİRLERİ GENELGESİ BELEDİYENİN ELİNİ KOLUNU BAĞLADI”

Kdz. Ereğli Belediye Meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hükümetin çıkardığı tasarruf tedbirleri genelgesinin belediyelerin elini kolunu bağladığını belirtti.

Belediye çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Üzüntülü günler geçiriyoruz. Çok değerli dostum, birlikte çalıştığımız gazeteci Mehmet Öztürk’ü kaybettik. Eski meclis üyemiz Selime Yılmaz’ın eşi dostum Ahmet Yılmaz’ı kaybettik. Daire müdürlerimizden Alptekin Dursun annesini kaybetti. Sizler adına, hepimiz adına başsağlığı diliyorum.

Sizlere yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

-BAYRAMDAN SONRA EKİPLER GELECEK-

Sahildeki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Plajda çok büyük yıkıntılar vardı. Ekiplerimiz büyük bir gayretle iyi bir noktaya getirdiler. Piknik alanlarının hepsini elden geçirdik. Aynı zamanda mezarlıkları da iyi bir noktaya getirdik.  Sahilde tabiî ki maddi bakımdan çok zorluk çekiyoruz. Kasırgada 150 milyon dolayında zarar vermesine rağmen devlet bize 7 milyon para verdi. Bozdur bozdur harca.  Hiç kimse de elimizden tutmadı. Bu paraya çoğaltalım diye defalarca rica etmemize rağmen hiç kimse yardımcı olmadı. Ona rağmen Allah’ın izniyle büyük bir bölümünü bitirdik. Sadece geminin battığı kısımda Amfi tiyatroda bir sıkıntımız var. O kısımdan geminin çıkmasını bekliyoruz.  Bir hayırlı haber vereyim. İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı değerli dostum Ekrem İmamoğlu, belediye meclisinden ve hukuk komisyonundan birlikte imzaladığımız mukaveleyi geçirdi.  Ereğli sahilindeki projelerin yapılması ve destek verilmesi şuanda kabul edilmiş vaziyette. İnsanlarımız sahilde hava almayı, gezmeyi önemsediği için bu arada biz halkımız mağdur olmasın diye sahilin bir çok bölgesini yeniledik.  Bayram sonrası İBB’den heyetler gelecek. Arkadaşlarımızla birlikte gezeceğiz ve sahili yeni projeye göre yapılacak işleri birlikte dizayn edeceğiz.

-LİMAN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR-

Limana büyük bir gayret gösteriyoruz. Liman biliyorsunuz bizden önceki dönemde hiçbir işlem yapılmadığı için tamamen durmuştu.  Arkadaşlarımızın gösterdiği büyük bir gayretle geçmiş dönemde ödenmeyen 452 bin TL’yi ödeyerek yeni proje çizdik.  Kazık çakma işlemleri hemen hemen sona gelmiş vaziyette.  100 milyon TL’nin üzerinde bir para harcadık, harcamaya devam edeceğiz. Tamir ve temizlikler olacak.

-KALETEPE’YE ZİYARETLER SAAT 20’E KADAR YAPILABİLECEK-

Kaletepe’de yeni düzenlemeler yaptık. Arkadaşlarımızla karar verdik, halkımızdan büyük bir talep var. Kapanış saatini akşam 8’e çıkardık. Diğer piknik alanlarımızı da elden geçirdik, halkın kullanımına hazır hale geldi.

-CANKURTARANLAR GÖREVE HAZIR-

Eleman bakımından çok sıkıntı çekiyoruz. Tasarruf tedbirleri genelgesi geldiği için yeni eleman alamıyoruz. Geçici işçi de alamıyoruz. Plajda can kurtaran lazım. Cankurtaran olarak bizim diğer müdürlüklerden arkadaşlarımızı aldık eğitime gönderdik. Sertifikalarını aldılar ve cankurtaran yaptık. Plajlarda kazasız belasız bir sezon geçirmek için bu sorunu da kendi içimizde çözdük.

-TASARRUF TEDBİRLERİ GENELGESİ-

Bizi çok üzen bir konu. Tasarruf tedbirleri genelgesi geldi. Bu genelge belediyelerin elini kolunu bağladı. Zaten ülkenin bu durumunda zor bir döneme girmişti belediyeler. Şuanda bile belediyelerin bir çoğunda maaş ödeyemeyen belediyeler var. Çok büyük problemler, sıkıntılar yaşıyorlar.  Bu genelge ilk geldiğinde bürokratlarıma da söyledim. Şimdi hepsi haklısınız diyorlar. Bu dönemde çöpünü toplayan, eve suyunu veren birde çalışanının maaşını ödeyebilen belediye başkanı çok başarılı bir belediye başkanı demektir. İş o noktaya geldi maalesef.  Mesela bu genelgenin size ne zarar verdi diye sorarsanız örnek vererek anlatayım size.  Önümüzde  Kurban bayramı var. Her Kurban bayramında biz mezarlıklarda mevlit okuttururuz. Sizlerde katılıyorsunuz sağolun. Çok kalabalık oluyor ve orada 3-4 bin kişiye etli pilav, ayran dağıtırdık. Şimdi bu harcamayı yapamıyorum belediyeden. Bunu örnek vermek için anlatıyorum. Bir lira dahi kasadan para çıkaramazsın. Biz ne yaptık, imece yaptık. Belediye meclis üyelerinden Allah razı olsun hepsinden, eti kendi aralarında hallettiler. Pirinci başka yerden aldık. İnşallah Kurban Bayramı’nda aynı geleneği sürdüreceğiz.  Mesela önümüzde sünnet şöleni var.  Her yıl 250 tane çocuğu sünnet ettiriyoruz.  Büyük bir şölen yapıyoruz, çocuklara bisiklet veriyoruz.  Ama büyük ihtimalle bu yıl bunu yapamayacağız. Çünkü kesme parası, bisiklet parası gibi belediye kasasından bir kuruş para veremiyoruz. Aksi takdirde hemen soruşturma açıyorlar.  Festivali iptal ettik. Çünkü belediye kasasından bir lira harcayamıyoruz.  Sanatçılarla anlaşmamıza rağmen hepsini de iptal etmek zorunda kaldık.”

AdminAdmin