YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2024 13:14

Türk Kızılayı 156.Yaşına girdi

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, kurulduğu 11 Haziran 1868 tarihinden bu yana ihtiyaç duyulan her durumda insan acısını dindirmek için gönüllü olarak çalışan Kızılay’ın 156.Kuruluş yıl dönümünü kutladığını belirtti.

Türk Kızılayı 156.Yaşına girdi

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, kurulduğu 11 Haziran 1868 tarihinden bu yana ihtiyaç duyulan her durumda insan acısını dindirmek için gönüllü olarak çalışan Kızılay’ın 156.Kuruluş yıl dönümünü kutladığını belirtti.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, bir grup hekim tarafından 156.yıl önce “Osmanlı Hasta ve Yaralı Askerlere Yardım” gayesi ile kurulan Türk Kızılayı, kuruluş yıldönümünün onurunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Yağız Kızılay’ın kuruluş öyküsü ve tarihi süreci hakkında şu bilgileri verdi; “1877 yılında “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti”, 1923 yılında “Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti” ve 1935 yılında “Türkiye Kızılay Cemiyeti” adını alan Türk Kızılay’ı, bugün için dünyanın en büyük insani yardım cemiyetleri arasında yer almaktadır. Mehmetçiğe yardım amacıyla kurulan Kızılay, kuruluşundan bugüne kadar Mehmetçiğin görev aldığı her cephede yerini almıştır. 1. Dünya Savaşında ve Kurtuluş Savaşında her cephede Mehmetçik ile yan yana olan Kızılay, Cumhuriyetin kurulması ile birlikte çalışmalarını toplumsal alana kaydırmış, ülkemizin yaşadığı her afette milletinin yanında olmuştur. Gönüllüler tarafından kurulan ve bugün de çalışmalarını gönüllülerin ve bağışçıların verdiği destek ile yürüten Kızılay, ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra her yıl dünyada 80’e yakın ülkede milletimizin iyilik bayrağını dalgalandırmaktadır. Ülkemizin kan ihtiyacının neredeyse tamamını gönüllü kan bağışçılarından alarak hastanelere ulaştıran Kızılay, milyonlarca hasta ve yaralının hayata tutunmasını sağlamaktadır. Ülke çapında işlettiği hastaneler, tıp merkezleri, aşevleri, gençlik kampları, huzurevleriyle milyonlarca ihtiyaç sahibine hayırseverlerin iyilik ellerini ulaştıran Kızılay, çeşitli coğrafyalarda bulunan 19 daimi delegasyonu ile dünyadaki mazlumların da umudu haline gelmiştir.”

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, bir iyilik hareketi olan Kızılay’ın Kdz. Ereğli’de de 7’den 70’e herkese ulaşarak gönüller kazanmaya devam ettiğini söyledi. Yağız konuşmasında “Türk Kızılayı olarak Kdz. Ereğli’de göreve geldiğimiz günden bu yana başta özel çocuklarımız olmak üzere, gençlerimizle, küçük yaştaki çocuklarımızdan en yaşlımıza kadar ulaşıp çeşitli sosyal etkinliklerle onlarla beraber olduk. Yıl boyunca mağdurların hep yardımına koştuk. Genç Kızılay ve kadın kollarıyla;gönüllüsü arkadaşlarımızla Ereğli’nin her noktasında etkinlikler yaptık. Önümüzdeki süreçte bu tür etkinliklerin yanı sıra ilçemize kalıcı eserler bırakmak için alt yapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir iyilik hareketi olarak Kızılay ailesinin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Türk Kızılayı’na kurulduğu günden bu yana emeği geçen ve ahirete irtihal edenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Çalışmaları ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Türk Kızılayı’nın 156.Kuruluş yıl dönümünü kutluyorum” dedi.

AdminAdmin