YEREL
Giriş Tarihi : 04-02-2023 18:29

UZUNER: ‘FINDIKTA OYUN BİTMİYOR…’

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Hikmet Uzuner, bugünlerde fındık fiyatlarının yükselişe geçmesinin fındığı daha iyi fiyata satmayı bekleyen üreticileri sevindirirken, bir anda Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO) piyasaya fındık sürme kararının ise üreticileri şok ettiğini söyledi.

UZUNER: ‘FINDIKTA OYUN BİTMİYOR…’

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Hikmet Uzuner, bugünlerde fındık fiyatlarının yükselişe geçmesinin  fındığı daha iyi fiyata satmayı bekleyen üreticileri sevindirirken,  bir anda Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO) piyasaya fındık sürme kararının ise üreticileri şok ettiğini söyledi.

Uzuner, yaptığı açıklamada bölgenin önemli tarımsal ve ekonomik kaynaklarından olan fındık üreticisinin zor durumda olduğunu belirtti.

‘Cumhuriyet Halk Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Hikmet Uzuner, açıklamasında şunları ifade etti;

Bugünlerde fındık fiyatlarının yükselişe geçmesi , fındığını daha iyi fiyata satmayı bekleyen üreticileri sevindirirken,  bir anda Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO) piyasaya fındık sürme kararı üreticileri şok etti. 

  Aldığı karar ile 2021 yılı mahsulü fındık için 58 lira, 2022 yılı mahsulü Giresun kalite fındık için 61 lira fiyatla piyasaya giren TMO , yükseliş  trendindeki fındık fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Bir nevi piyasaları terbiye etmek olarak nitelendirilen bu işlemi, önceki yıllarda Ülkemizdeki fındık piyasasını elinde tutan  Uluslararası Kartel Ferrero firması yapıyordu. Ferrero firmasının Rekabet Kurumunun merceğinde olması nedeni ile bu işe TMO soyundu. Bu defa kaybeden yine üretici oldu ama maalesef devlet eliyle oldu.  Üreticimiz son derece üzgün. Çünkü fiyatlar daha önce de dile getirdiğimiz gibi gerçek değeri olan  4 dolar seviyelerini zorlarken, bir anda bu müdahale ile yükselişin önü kesildi. Gerçek amacı üreticilerimizi korumak, ürününü değerlendirmek olan TMO bunu neden yapar? Kimin dostusunuz.

      Diğer yandan geçtiğimiz yıl 27 TL’dan üreticiden alınan fındık bugün 58 liradan satılacak.  53 liradan alınan fındık da 60 liradan satılacak.  Ortada bir kar söz konusu.  Devlet kurumu olarak bu karın en azından bir kısmının üreticiye ödenmesi  gerekir. Ancak bu da yapılmıyor. Bir devlet kurumu üretici emeği üzerinden kar ediyor. Ama üreticiye faydası yok.  9 yıldır fındıkta alan bazlı gelir desteğini  170 liradan bir kuruş artırmayan bu iktidardan başka ne beklenebilir ki. Yerinde duran bir tek destekleme kalemi bu. TMO’nun fındıktan elde ettiği kar çiftçiye geri ödenemiyorsa alan bazlı destekleme olarak ödenebilir. İstenirse çözüm var.

TMO’nun en kısa zamanda bu yanlıştan dönmesi,  kartellerin lehine değil üreticinin lehine kararlar alması lazım.  Ama az kaldı. İktidara geldiğimizde fındık üreticisinin gerçek örgütü Fiskobirlik’i tekrar etkin hale getireceğiz. Üreticimizi uluslararası kartellere teslim etmeyeceğiz. ‘

AdminAdmin