YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2023 13:09   Güncelleme : 03-07-2023 13:18

YAĞLI DİREKSİZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Kurban Bayramı’nın 4. Gününe denk gelen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, 3 Temmuz pazartesi günü Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

YAĞLI DİREKSİZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Kurban Bayramı’nın 4. Gününe denk gelen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, 3 Temmuz pazartesi günü Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, Karadeniz Bölge Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Liman Başkanlığı çelenkleri Anıta bırakılarak, saygı duruşunda bulunuldu.

Bölge Liman Başkanı Bülent Taşdemir, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında 29 Nisan 1926 tarihli resmi gazete ‘de yayımlanan 815 sayılı Türkiye sahillerinde nakliyatı bahriye (kabotaj) ve limanlarla kara suları dâhilinde icrayı sanat ve ticaret hakkında kanunun 1 Temmuz 1926 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Böylelikle, yabancılara sağlanan imtiyazların geri alınarak Türk vatandaşına verildiğini söyleyen Taşdemir, “deniz ticaret filomuzun büyütülmesi ve Deniz taşımacılığının geliştirilmesi yönündeki tedbirlerin başında gelen bu kanun ile Türk liman ve iskeleleri arasında yük ve yolcu taşımacılığı münhasıran Türk bayrağı taşıyan gemilere verilmiş, ayrıca karasularımız dâhilinde balıkçılık ve diğer tür avcılık, kum ve çakıl çıkartma, batık çıkartma, dalgıçlık hizmetleri, arayıcılık, kurtarma, kılavuzluk, deniz balıkçılığı, deniz bakkallığı, limancılık ve liman işçiliği, gemilerde gemi adamı olarak görev alınması gibi faaliyetler yabancılara yasaklanmış ve kaptanlık, çarkçılık, kâtiplik, tayfalık, amelelik gibi hizmetlerin yapılması Türk vatandaşlarına bırakılmıştır. Kanun karasularımız ile birlikte nehir ve göllerimiz için de geçerlidir” dedi.

Taşdemir, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Atatürk, 1 Kasım 1926 tarihinde TBMM açılış konuşmasında ‘kabotajın bu yıl içinde, sadece ve tamamen Türk bayrağına dönüşü fiilen gerçekleşmiştir. Bu olayı övünerek anmak isterim. Bu olay, yüzyıllarca süren engellere karşı, ancak milli yönetimin elde edebildiği başarılardandır’ ifadesiyle kabotaj hakkına verdiği önemi vurgulamaktadır.
Asya, Avrupa ve Afrika’ya doğrudan, okyanus bağlantısı ile tüm dünyaya bağlanan ülkemiz; tarih boyunca çeşitli uygarlıkları barındıran jeostratejik ve jeoekonomik konuma sahiptir. Son yıllarda çok net gördüğümüz üzere; kara sınırlarımızda olduğu kadar, deniz kıta sahanlıkları ve münhasır ekonomik alanlarda yaşanan gelişmeler de kabotaj ve denizciliğin önemini bir kez daha açıkça ortaya koymuştur.
Büyük önder Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlık ilkesinin denizdeki bir yansıması olarak 1 Kasım 1937 de meclisin açılış konuşmasında belirttiği ‘denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözü denizcilikteki vizyonumuzu açıklamaktadır.
Ulu önder Atatürk’ün belirlediği vizyon çerçevesinde, cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar, başta gemi inşa, yat imalatı, tersanelerimizin geliştirilmesi ve yeni tersaneler yapılması, yolcu ve yük taşımacılığı, balıkçılık, deniz alanlarının temizliğinin sağlanması, limanların altyapılarının iyileştirilmesi, denizde çalışan personele eğitim verilerek yeteneklerinin geliştirilmesi, deniz trafiğinde güvenli geçişin sağlanması için imkanlar ölçüsünde yatırımlar ve çalışmalar yapılmıştır.
Denizcilik sektörünün uluslararası kurallara göre idare edilen bir sektör olması nedeniyle denizcilik mevzuatımız uluslararası kurallara uygun hale getirilip, eğitim ve denetimlerle desteklenince Türk bayraklı gemilerin kara listeden gri listeye, daha sonra ise beyaz listeye geçmesi sağlanmıştır. Özel tüketim vergisi sıfıra indirilmiş yakıt uygulamasıyla özellikle yolcu gemisi ve balıkçılarımız desteklenmiştir. Bağlama kütüğü ruhsatı uygulamasına geçilerek amatör denizciliğin gelişmesi hedeflenmiş ve her geçen gün halkımızın amatör denizciliğe ilgisi artmıştır. Gemi trafik yönetimi bilgi sistemi ile başta İstanbul ve Çanakkale Boğazlarımız olmak üzere kıyılarımızda deniz trafiği güvenli hale getirilmiştir. Denizcilik sektörümüzün bugün modern, ileri teknolojili gemileri inşa etme kapasitesine sahip tersaneleri, limanları, yetişmiş personeli, büyüyen deniz ticaret filosu ve diğer iş kollarıyla ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır.
Konuya bölgesel olarak baktığımızda ise Zonguldak ve çevresinde ilk limancılık faaliyetlerinin 1900’lü yılların başlarında oluştuğu düşünüldüğünde, bölge halkının sektörde hak ettiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir. Karadeniz'de ticaret hacmi gelişen nadide yerlerden biride Ereğli’dir. ERDEMİR limanı, belediye limanı, tersanecilik faaliyetleri ve geri sahada kurulu olan sanayi tesisleri ile Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirmiştir. Bu nedenle, bölgedeki gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmelere hazırlıklı olunması, bölgesel olarak bu pastadan gereken payın alınması gerektiği açıktır.

Bu duygu ve düşüncelerimle, başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Piri Reis’i, Barbaros Hayrettin Paşa’yı, Piyale Paşa’yı, Kılıç Ali Paşa’yı, Oruç Reis’i, Emir Çaka Bey’i, Turgut Reis’i, Hasan Paşa’yı ve daha nice Türk denizci şehit ve gazilerimizi saygı ile anıyor, 1 Temmuz denizcilik ve kabotaj bayramımızı şahsım ve bakanlığım adına kutluyorum.”
Törene Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, askeri erkân, bazı STK’lar, bazı daire amirleri, bazı şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Çelenk sunma törenin ardından Römorkörlerle denize açılan Kaymakam Mehmet Yapıcı, Kdz. Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, İlçe Jandarma Komutanı J.Ütğm. Ali Akca, Sahil Güvenlik Komutanı Ütğm. Yunus Can Efe, Liman Başkanı Bülent Taşdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve denizcilerin katılımıyla denize çelenk bırakıldı.

MÜSABAKA VE DENİZ EĞLENCELERİ BOZHANE LİMANI’NDA
Diğer yandan, bayram dolayısıyla 3 Temmuz 2023 Pazartesi 18.00’da Bozhane Limanı’nda program gerçekleştirilecek. Programda folklor ekibi gösterisi yapılacak. Kadın, erkek ve miniklerin katılacağı 100 ve 50 metrede serbest ve sırtüstü yarışmaları yanı sıra; Yelken Spor Kulübü tarafından kürek çekme, kano, optimist ve lazer yarışları da yapılacak. Program, 19.30’da ödül töreni ile son bulacak.

AdminAdmin