YEREL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 12:37

YAPICI: "2023 YILINDA EREĞLİ ÇAĞ ATLAYABİLİR"

Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

YAPICI:

Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kaymakamlık tarafından Ereğli Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltıda konuşma yapan Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, göreve başlamasının üzerinden geçen bir yıl üç ayı değerlendirerek, bu süre zarfında gazeteciler ve basın mensuplarıyla güzel ilişkiler içinde olduğunu ifade etti.

Yapıcı, “Biz Türkiye’mizi demokratik anlamda ileri götüreceksek, demokrasimizin temel taşları olan basın mensuplarına gerekli önemi ve değeri vermek zorundayız. Bu amaçla biz de Ereğli olarak mesai arkadaşlarımla beraber basınla ilişkilerimizde ölçülü davrandık. Devlet önemlidir, devlet önemlidir, devlet şakaya gelmez. Devlet ciddiyetiyle hareket ederiz, hiçbir basın mensubumuza kolay kolay zorluk çıkarmayız” şeklinde konuştu.

Kaymakam Yapıcı, son bir yıl süresince istedikleri kadar verimli olamadığının da altını çizerek, “Gelene gidene sorduk, araştırdık, daha önceki brifing raporlarını arattık, beş altı önemli problemi çıkardık. Devletimiz güçlü, ben yaptım asla yok. Ereğli’de yaşayan herkes mücadele veriyor, herkes beraber çalışıyor. Bu beş altı problemin aşağı yukarı hepsi ortadan kalkmak üzere. Hepsinde yapılan çalışmalar var. Hepsinde ilk adımlar atıldı” dedi.

Kaymakam Yapıcı, “Mesela bir hükümet konağı diyorlardı, bana göre çok büyük bir problem değil. Hükümet konağı elbette lazımdır bize. Hükümet Konağı başladı” dedi.

Kaymakam Yapıcı, Üniversite kampüsü hakkında çeşitli spekülasyonlar yapıldığını belirterek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kimseye inanmayın arkadaşlar. Bütün hazırlıklarımızı bitirdik, projelerimizi bitirdik, ruhsatımızı bitirdik, hayırseverlerimiz bir kısım parayı yatırdı. Bu hafta içinde, sayın müftümü götürüp, -birkaç kişi, temel atma yapmayacağız- sadece birkaç kişiyle dua ederek üniversite kampüsünün yapımına başlayacağız. Allah mahcup etmesin. Stratejim belli arkadaşlar. Gelecek sene bu vakitler Allah’tan mani olmazsa kaba inşaat tamamıyla biter. Bir sonraki sene de üniversiteye orayı teslim etmiş oluruz. Büyük konuşmamak lazım, ne olur bilmem, ileriki günler neyi getirir b ilmem ama iki yıl içinde inşallah üniversitemize binaları teslim etmiş oluruz.

Bunun dışında ağız ve diş sağlığı yapımı başladı. Projesinde bir problem çıktı. Daha doğrusu zemin etüdünde bir problem vardı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri onu halletti, çok yakın sürede onun inşaatı başlıyor.

Ereğli Devrek yolunda büyük bir çalışma var. Bu sene mutlaka bitecek. Görmenizi isterim o çalışmayı. Gerçekten büyük bir çalışma var.

Ceza ve tutuk evi için projelendirme safhasına geçildi. Orman bakanlığından yer tahsisi yapıldı. Şu anda Adalet Bakanlığı, Sayın Başsavcımın büyük çalışmalarıyla, huzurunuzda kendisine teşekkür ediyorum.  Projelendirme çalışması başladı. İnşallah o da kısa sürede başlar.

İlçede Kredi yurtlar kurumunun yapımına da başlayacağız. Kredi yurtlar kurumu gençlik ve spor bakanlığına bağlı. En az yedi yüz, belki bin öğrencilik kredi yurtlar kurumu yapımına başlayacak. Projelendirme çalışması yapıldı. Programa alındı. Bundan sonra oradan da geri dönüş olmayacak.”

Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, 2023’ün Ereğli için çok önemli olduğunu belirterek. “Buna benzer bütün hedeflediğimiz yatırımlar başlayacak. Devletimiz güçlü, bu konularda çok emek sarf edenler var. Huzurunuzda emek veren herkese teşekkür ediyorum. Sayın başsavcımız var, siyasilerimiz var. Basın mensubu kardeşlerimiz büyük mücadele veriyorlar. Kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri büyük mücadele veriyor. Hepsine huzurunuzda teşekkür ediyorum. 2023 yılı Türkiye ve Ereğli için bence çok önemli bir yıl. İroni yapıyorum, gerçekten çok önemli bir yıl. 2023 yılında Ereğli çağ atlayabilir, yeni bir safhaya gelebilir, Ereğli için yeni şeyler olabilir, Allah Ereğli’mize inşallah büyük bir kent olmayı nasip eder diyorum” şeklinde konuştu.

Kahvaltıya, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, kamu idarecileri, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, basın meslek örgütlerinin yöneticileri ve ilçede görev yapan basın mensupları katıldı.

 

AdminAdmin