YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2023 20:22

YEREL TOHUM PROJESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi Yerel Tohum Projesi çalışmaları devam ediyor. Belediye seralarında mevcut tohumlarımıza ek olarak on beşinci tohum olarak ayçiçeği denemesi yapılıyor.

YEREL TOHUM PROJESİNİ ÖNEMSİYORUZ

ATA TOHUMUNDA DÖRDÜCÜ YIL

Kdz. Ereğli Belediyesi Ziraat Mühendisi Sertaç Yılmaz yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek şunları söyledi ; “Ata Tohumu projemizin bu yıl dördüncü yılı. Başkanımız Halil Posbıyık’ın talimatları doğrultusunda projemizde 4’ üncü yılımızı geçiriyoruz. 14 farklı çeşit yerel tohum üretmekteyiz.  15. çeşit olarak şu anda ayçiçeği denemelerimizi yapıyoruz.

4 Yıllık süreç içerisinde denemeleri tamamlanmış olup vatandaşa fide olarak dağıttığımız tohumların üretimine daha çok ağırlık veriyoruz. Vatandaşlarımıza dağıttığımız ata tohumları denemesi tamamlanmış yerel tohumlarıdır. Kendi seralarımızda gerekli izolasyon koşullarını sağladığımız meyvelerden oluşan tohumları kullanıyoruz. Herhangi bir kimyasal maddeden uzak tamamen doğal organik şartlarda tohum üretimine devam ediyoruz.

Tohum alma işlemlerine her gün devam ediyoruz. Örneğin bugün mısır tohumlarının ilk alımlarını yaptık. Tohumlar kuruyacaklar, kuruduktan sonra kavanozlayıp saklayacağız.

ÇALIŞMALARIMIZI HER YIL GELİŞTİRİYORUZ

Bununla beraber domates, biber, patlıcan, bamya, salatalık, kavun, karpuz, mısır gibi meyvelerin de tohumlarını alarak, bunları da kurutup kavanozlayıp, uygun saklama koşullarında saklayacağız. Önümüzdeki yıl tekrar fide haline getireceğiz.

300 BİN FİDE DAĞITTIK

Baharda dağıtımlarını yaptığımız 300 bin fidelerimizden vatandaşlarımız kendi tohumlarını alabilirler. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu fidelerden kendi tohumlarını almaları, bu tohumları da komşularıyla ve arkadaşlarıyla paylaşmaları.

HEPSİ YERLİ TOHUM

Yerli tohumdur, herhangi bir hibrit, kimyasal madde içermeyen, organik tohumları vatandaşlarımız kendi imkanları ile çoğaltabilir. Biz de belediye olarak tohum nasıl alınır, ne gibi çalışmalar yapılır, bununla ilgili vatandaşlarımıza bilgiler veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.

AdminAdmin