YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 16:19

BATI KARADENİZ ROMANLAR BİRLİĞİ’NDEN İNEGÖL ÇIKARMASI

Türkiye Roman Dernekleri Federasyonu Başkanları toplantısı, hafta sonu Bursa’nın İnegöl ilçesinde gerçekleştirildi. Bursa’nın yanı sıra TBMM’den protokol mensuplarının de yer aldığı çalıştaya, birçok il ve ilçeden Roman dernek ve federasyon başkanları katıldı.

BATI KARADENİZ ROMANLAR BİRLİĞİ’NDEN İNEGÖL ÇIKARMASI

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit ve yönetiminin ev sahipliğini yaptığı, 5 Haziran Cumartesi, 15.00-18.30 saatleri arasında, Çamlıca Et Izgara cafe ve restoranda yapılan toplantıya,  çeşitli yörelerden çok sayıda davetli katıldı.

Davetlilerin ateşlerinin ölçülerek, HES kodlarına bakılarak ve el dezenfektanı sıkılarak yarı açık alanda düzenlenen toplantıya, bölgemizden Romanlar Birliği olarak, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı Erkan Kazım Adak, Düzce Roman Kültür Derneği Başkanı ve Düzce Kadın Tarım ve El Sanatları Kooperatifi Başkanı Sibel Gün Çabuk, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkan Vekili Şeref Koçak, Roman Spor Genel Kaptanı Salih Atlazoğlu iştirak etti.

MKYK üyesi, milletvekili, başkan, başkan vekili ve danışmanlarında yer aldığı çalıştaya; AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Danışmanı Metin Özçeri, TBMM’de Romanlardan Sorumlu Bursa AK Parti Milletvekili Refik Özen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, İstanbul Vali Danışmanı Hacı Arif Davulcu, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Cemile Yiğit ve Karadeniz Ereğli, Düzce, Bolu, Bursa, Balıkesir, Gelibolu-Çanakkale, İzmir ve İstanbul’dan Romanlar Dernek ve Romanlar Federasyon Başkanları ve yönetimleri katıldı.

LEKESİZYİĞİT’TEN DEĞERLENDİRME

Roman vatandaşların sorunları, çözüm yolları,  hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan devlet destekli projeler, şimdiye kadar yapılanlar ve yeni projeler ile yapılması planlananlar konusunda görüş alışverişlerinin yapıldığı toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan, çalıştayı organize eden İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit; “ Toplantımıza, birçok il ve ilçelerden katılım olmuş, zaman kısa olmasına rağmen verimli geçmiştir. Bu tür organizasyonlar farklı il ve ilçelerde de yapılıyor. Konuşulanlar masada kalmıyor, girişimler gerçekleştirilmektedir. Pandemi döneminde diğer etkinlikler gibi bu tür etkinliklere de ara verilmişti. Osmanlı topraklarının, ilk duraklarından biri olan İnegöl’de Büyük Roman toplantımızı gerçekleştirdik. Öncelikle toplantıda bizlere destek veren İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’a teşekkür ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kadim dostu, yol arkadaşı her daim yanından ayrılmayan Türkiye’nin ağabeyi, Romanların ağası olan Metin Külünk ağabeyimize ve Bursa AK Parti Milletvekili Refik Özen’e Bursa AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cemile Yiğit hanımefendiye, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik Bey’e, İnegöl AK Parti ilçe Başkanı Mustafa Durmuş’a her daim yanımda olan saygıdeğer büyüğüm Metin Özçeri ağabeyime, İstanbul Vali Danışmanı Hacı Arif Davulcu kardeşime ve Türkiye’nin her bir yerinden davetimize icabet eden dernek başkanlarımıza teşekkür ederiz. Bizleri ziyadesiyle memnun ettiler. Allah da onlardan razı olsun. Teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ADAK, YAPMIŞTIK YİNE KARADENİZ EREĞLİ’DE YAPILACAK

Toplantıda yer alan Batı Karadeniz Romanlar Derneği Başkanı E. Kazım Adak, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetleri hatırlatarak; “Ereğli’de de geniş katılımlı bir çalıştay yapmıştık. Hazırladığımız raporu Ankara’da dönemin milletvekilleriyle paylaşıp, bakanlığa ulaştırmıştık. Vali, kaymakam ve belediye başkanlarıyla da görüşmüştük. Salgın döneminde ara verilen faaliyetlere tekrar hızlı bir şekilde başlıyoruz. Yerel yönetimlere tekrar ziyaretler gerçekleştirmeyi ve Ankara’ya bölge milletvekillerimizi ziyaret etmeyi planlıyoruz.

Ayrıca, Ereğli’de de, İnegöl’dekine benzer çalıştay düşüncemiz var. Daha önce yaptık bu sene içerisinde tekrar yapacağız. Roma sporu da inşallah tekrar sahalarda göreceğiz. Şampiyon olan bir takımdı. Bizim dernek olarak kriterlerimiz, sorun, problemin çözümü ve bir sonraki projelere odaklanmadır. İnegöl’deki toplantıda olumlu geçti. Ancak zaman kısıtlıydı. Kadın ve gençlik kollarımızda hazır durumda. Çalışmalarımız dahilinde gelişmelerle ilgili önümüzdeki haftalarda açıklamalar yapacağız.  Toplantıyı organize eden İnegöl Roman Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ahmet Lekesizyiğit ve yönetimi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan Kazım Adak, ulaşım sponsorluğu desteği veren Topaloğlu tur firmasına da teşekkür etti.

 

AdminAdmin