YEREL
Giriş Tarihi : 18-03-2024 13:10

BAŞKAN POSBIYIK, ÖREN HALKINA DOĞALGAZ MÜJDESİ VERDİ

Seçim çalışmalarını hafta sonunda Uzunmehmet ve Ören Mahallesi’nde sürdüren Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, Ören halkına doğalgaz müjdesi verdi. Ören halkını doğalgaza kavuşturmak için bir çok fedakarlık yaptığını açıklayan Başkan Posbıyık; “Doğalgaz benim işim değil, hükümetin işi. Ancak Ören’e gelip size ‘Halil Posbıyık yaptırmıyor’ diye yalan söylüyorlar. Bunlara kanmayın. Ören’in sorunu çözmek için bir çok fedakarlık yaptım. AKSA Dergaz Yönetim Kurulu Üyesi olarak gerekli girişimleri yaptım. Mayıs ayında Dergaz çelik boru ihalesine çıkıyor. Yaz ayında doğalgaz hattı çekilecek, kışa doğalgazla gireceksiniz” dedi.

BAŞKAN POSBIYIK, ÖREN HALKINA DOĞALGAZ MÜJDESİ VERDİ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve CHP Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, seçim gezilerini hafta sonunda Uzunmehmet ve Ören Mahallesi’nde sürdürdü.

Cumartesi günü akşam Uzunmehmet Mahallesi sakinleriyle buluşan Başkan Posbıyık, gösterilen ilgi ve sevgiye teşekkür etti. Yerel seçimlerde partizanlık yapmanın Ereğli’ye bir faydasının olmayacağını belirten Başkan Posbıyık, “Genel seçimlerde siyasi ideolojiniz neyse onun mücadelesini elbette vereceksiniz. Ancak muhtarlık ve belediye başkanlığı seçimlerinde mahallenize, şehrinize sahip çıkacak lidere sahip çıkmalıyız. 2014’den sonra Ereğli’de neler olduğunu hep birlikte gördük. Tekrar o eski günlere dönmeyelim, bu acemilere işi bırakmayalım” dedi.

“ÖREN DOĞALGAZA KAVUŞACAK”

Başkan Posbıyık, Pazar akşamı da Ören Merkez Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Ören’e doğalgaz müjdesi veren Başkan posbıyık, şunları söyledi:

“En çok merak ettiğiniz konu Doğalgaz meselesi. Size bugüne kadar hiç yalan söylemedim. Yine tüm samimiyetimle açıklıyorum. Ben hükümetmiyim, her şeyi benden bekliyorsunuz. Şimdi Kandilli’ye doğalgaz gidiyor. Ben mi gönderiyorum. Belediye başkanının ne alakası var bu işte. Bunu hükümet verdirir. Saffet bey bir telefon etmiş Kandilli’ye kaç kilometre doğalgaz gidiyor. Ormanlı’ya doğalgaz veriyorlar. Halil Posbıyık mı veriyor. Ama siz bana Allah razı olsun çok güvendiğiniz için her şeyi benden bekliyorsunuz! Tüm açıklığıyla anlatıyorum. Burada ben sadece fedakarlık yapıyorum. Hatırlayın bu memlekete suyu 94’de getirdim. Ondan evvel omuzluklarda tenekelerle su taşınıyordu. Bahçe sulamak, halı yıkamak, araba yıkamak yasaktı. 94’de geldim suyu getirdim söz verdiğim için. Onun için bayanlar beni daha fazla takdir edenler çünkü mutfakta suyun en fazla sıkıntısını yaşayan onlardı. Peşinden su işletmelerini büyüttüm şuanda 16 tane köye suyu ben veriyorum. OSB’ye de suyu Ereğli Belediyesi veriyor. İhtiyaç olsun bu kadar bir Ereğli’ye daha su verecek duruma getirdik Ereğli’yi.

-EREĞLİ’YE DOĞALGAZI GETİRMEK BİR ÖNGÖRÜYDÜ-

Ardından 2005’de doğalgazı Ereğli’ye getirdik. Atatürk Anıtı önünde dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler ile beraber kaynak yaptık. Hatta o zamanlar Zonguldak basını benim için ‘Zonguldak haini’ dedi. ‘Kömürün başkentine doğalgaz gelir mi?’ dedi. Tabi onlar bazı şeyleri göremiyorlardı, bu öngörü meselesi. Şimdi Zonguldak’ta doğalgaz getirmek için uğraşıyorlar. Dergaz’ı kurdum. Neden, çünkü Ereğli’ye geldiler anket yaptılar tek başına Ereğli doğalgaz gelmesi için ekonomik çıkmadı. Yapmıyoruz dedi doğalgaz şirketi. Onun üzerine EPDK’dan bana tüyo verdiler ‘2-3 tane daha şehir bul, ekonomik olsun’ dediler. O zaman Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz vardı. Alaplı’da da Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu vardı. Onlara telefon ettim. Meclis kararları aldırdım ve Düzce, Ereğli Gaz’ı (DERGAZ) kurdum. Şuanda da Dergaz’ın sahibi olan AKSA’nın yönetim kurulu üyesiyim. Ben orada görevli olduğum için doğalgaz gelmeyen yerlere doğalgaz gelsin diye canhıraş çalışıyorum.

-ÖREN HALKI İÇİN FEDEKARLIK YAPTIM-

Peki neden Ören’e gelmedi. Ören bize en son katılan mahallelerden biri. Valilik kaçak inşaatlardan dolayı Ören’den bıkmıştı, ben o zaman Ören halkı iyice perişan olmasın diye belediyeye aldım.  Herkes birbirinin bahçesine yapmış, katlar fazla buna rağmen hemşehrilerimi mağdur etmeyeyim diye bu mahalleleri belediyeye kabul ettim. Peşinden düzenleme çalışmalarına başladım.  Doğalgaz versinler diye henüz imar yolları olmadığı için kadastro yollarından (belediye yolu demektir) imar yolu yaptık.  Meclisten karar çıkarttık. Kadastro yolunda her hangi bir sıkıntı olursa o kara imza atan ben ve meclis üyeleri dahil bunun tazminatını ödeme riskini de göze alarak kadastro yollarını imar yolu yaptık sırf doğalgaz Ören’e verilsin diye. AKSA’nın Genel Müdürü’ne gittik ben yönetim kurulu üyesi olduğum için Ören’e doğalgazı getirin dedik. Örenliler perişan dedik. Tamam dediler.  Ören’e doğalgaz Kepez tepesine kadar gelen hattan bağlanacak ve bunun için çelik boru lazım. Ellerinde çelik boru yok.  ‘Çelik boru haricinde ki boru basınç nedeniyle bu hattı besleyemiyor. İlla çelik boru lazım’ dediler.  AKSA’da karar aldırdık, 2024 yılı programına sokturduk. Bunlar benim görevim değil, Saffet beyin görevi. Saffet bey bir alo dese –Kandilli’ye nasıl dediyse- hemen çelik borular gelir. Ören’e 4,5 kilometrelik çelik boru lazım. Kandilli 9-10 kilometre. Oraya gelir çelik borular da neden Ören’e gelmiyor, 4,5 kilometre alana. Sizi kandırıyorlar. Sizde diyorsunuz ki belediye başkanı yapıyor. Doğalgazın belediyeyle ne ilgisi var, o hükümetin işi. Benim bir özelliğim şu var. Doğalgazı Ereğli’ye getirdiğim için Dergaz’ın yönetim kurulu üyesiyim. O forsumdan yararlanarak size yardım ediyorum ama yardım etmek başımı belaya soktu sanki bütün Ören’liler bu işi beni yapıyor zannediyor. Halbuki ben sadece sizin için gayret ediyorum.

-YAZ AYINDA DOĞALGAZ HATTI DÖŞENECEK-

Mayıs ayında ihalesi oluyor. Yine benim görevim değil, Saffet beyin söylemesi lazım ama bilmez. Mayıs ayında çelik boruların ihalesi oluyor, bu yaz yani önümüzdeki kışta yararlanmak suretiyle doğalgaz Ören’e geliyor. Lütfen sizlerden rica ediyorum. Bunların dedikodularına, yalanlarına kanmayın. Sizin için en çok fedakarlık yapan benim. AK Parti’nin yapması gereken işi ben yapıyorum. Ben yine sözümün eriyim, bu doğalgazı kimse getirttirmese dahi ben kendi mücadelemle bu doğalgazı Ören’e getirttireceğim.  Doğalgaz bu yaz Ören’de kadastro yollarından geçecek. Buradaki sorunları bildiğim için bir çok büyük mahalleden meclis üyesi adayı olmamasına rağmen Ören Mahallesi’nden Kadir Tekin’i meclis üyesi adayı yazdım. Ören Mahallesi’nin meclis üyesi. Buranın sorunlarını bana bildirsin, bende çözeyim diye sizin için meclis üyesi yaptım.

-MECLİSTE DE DESTEK BEKLİYORUM-

Revizyon hazırlığımız var. Kat farkı bekleyen, bahçe genişlemesi bekleyen var. Revizyon hazırlığımızı yaptık. Mecliste çoğunluğum yoktu, AK Parti’de benim başarılı olmamam için desteklemediler ve engelledikleri için revizyonu çıkaramadık. Sizlerinde destekleriyle başkanlığı kazandığımızda ilk etapta revizyonu çıkaracağız. Tabi revizyonu çıkarabilmemiz için benim meclis ekseriyetimin olması lazım. Sizlerden rica ediyorum. Bu benim son dönemim. Bu dönemde yarım kalmış işlerimi tamamlamak istiyorum. Daha fazla eserler yapmak istiyorum Ereğli’ye. Arkamızdan ‘İyi adamdı, Allah razı olsun iyi şeyler yaptı’ desinler başka bir amacım yok. Bunun için sadece bana oy vermeniz yetmez, meclis üyelerine de oy vermenizi istirham ediyorum ki 4/3 çoğunluğu alayım. Kararlarımızı muhalefet engellemeden, çelme takmadan geçirebilelim.”

Başkan Posbıyık, hafta sonu seçim gezileri kapsamında Kepez Semt Pazarı’nda ve Elmatepe iftarında da vatandaşlarla bir araya geldi.

 

 

AdminAdmin