YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2022 20:50

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ’NDEN EN DÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 64 ZAM

Kdz Ereğli Belediyesi Personel Limited Şirketi ile Belediye İş Sendikası arasında, 1 Temmuz 2022 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında geçerli olacak 2 yıllık Toplu Sözleşme Görüşmeleri tamamlandı. En düşük işçi ücretine yapılan zam yüzde 64 oldu. 2 olan ikramiye 3’e çıkarıldı. Sosyal yardım, sorumluluk zamları ve ikramiyelerde artış oranı yüzde 100 ile yüzde 167 oranında belirlendi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Bölgenin en yüksek zammını veren belediye olma geleneğini sürdürüyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ’NDEN EN DÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 64 ZAM

Kdz Ereğli Belediyesi Personel Limited Şirketi ile Belediye İş Sendikası arasında, 1 Temmuz 2022 ile 30 Haziran 2024 tarihleri arasında geçerli olacak 2 yıllık Toplu Sözleşme Görüşmeleri tamamlandı.

Toplu Sözleşme törenine, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi  Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, Belediye İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş, Belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri, sendika temsilcileri ve çalışanlar katıldı.

Sözleşmeye göre, en düşük işçi ücretine yapılan zam yüzde 64 oldu. 2 olan ikramiye 3’e çıkarıldı. Sosyal yardım, sorumluluk zamları ve ikramiyelerde artış oranı yüzde 100 ile yüzde 167 oranında belirlendi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 8 BİN 128 TL

Buna göre, Belediye şirketinde bugün işe başlayacak bekar, vasıfsız, kıdemsiz bir çalışanın alacağı ücret net 8 bin 128 lira oldu. Toplu sözleşmede sosyal haklarda da iyileştirmeler yapıldı.

Sosyal yardımlara, sorumluluk zamlarına, yakacak, temizlik, eğitim yardımlarına, bayram ikramiyelerine yüzde 100 ile yüzde 167 oranında zam yapıldı. Daimi personel işçilerinin yemek ve sorumluluk zamları da aynı şekilde uygulanacak.

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ MAAŞLA BİRLİKTE YATIRILACAK

11 yevmiye olan 2 ikramiye 3’e çıkarıldı. Kurban Bayramı ikramiyeleri de maaşlarla birlikte bu ay yatırılacak.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, toplu sözleşmenin hayırlı olmasını dileyerek, “Hem daimi işçilerle hem de son iki yıldır şirketimiz ile yaptığımız sözleşmelerle, her zaman bölgede en iyi ücreti veren bir Başkan ve belediye olma geleneğini sürdürüyoruz” dedi.

BÜTÜN İMKÂNLARI ZORLADIK. ANANIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLSUN.

Posbıyık şunları söyledi: “Çalışanlar olarak sosyal ve mali sorunlarınızın farkındayız. Bu nedenle toplu görüşmelerde işveren temsilcilerime en iyi sonuca varmaları konusunda talimat verdim.

GÖREVİMİZİ EN İŞİ ŞEKİLDE YAPACAĞIZ

Mali konuların zorluğu ortada. Belediyemizin bir bütçesi var. Personel giderleri dahil, Ereğli’mizde tüm hizmetleri bu bütçeye göre planlamak durumundayız. Mali disiplin benim için vazgeçilmezdir. Ama işçilerimiz için her zaman olduğu gibi yine mali imkanları sonuna kadar zorladık.

SEKİZ SAAT DİSİPLİNLİ ÇALIŞACAĞIZ

Helal Olsun. Ananızın ak sütü gibi helal olsun. Bu paraları büyüklerinize, eşlerinizle birlikte harcamayı Allah size nasip etsin. Hepinize sağlık sıhat versin. Allah yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmesin. Her türlü sıkıntıda yanınızdayız. Ama sizlerden bir tek ricam var; 8 saat disiplinli çalışacağız. Ereğli’nin hakkını vereceğiz. Beni halka karşı mahçup etmek istemiyorsanız el birliğiyle Ereğli’yi düzelteceğiz. Festivaller güzellikler, yardımlar, etkinlikler, ramazanlarda yardımlar yapıyorsak... Bu sadece benim meselem değil. Ben liderim sadece sizlerin sayesinde memurların, işçilerin sayesinde oluyor. Biz herşeyi sizlerle beraber yapıyoruz. Belediye çatısı altında hepimiz biriz. Biz aileyiz. Bu aileyi iyi götürmemiz halkımıza en iyi hizmeti yapmamız için aynı duygularla yolumuza devam edeceğiz. Hep birlikte bu işleri mutlu bir şekilde sürdüreceğiz. Allah güle güle harcamak nasip etsin diyorum."

DAVUL ZURNALI KUTLAMA

İşçiler, sözleşme sonrası Başkan Halil Posbıyık’ı ayakta alkışlarken davul zurna ile sözleşmeyi kutladı.

SENDİKA BAŞKANI KARATAŞ: BAŞKANIMIZ FİNAL VURUŞUNU YAPTI. BÖLGENİN EN GÜZEL SÖZLEŞMESİNİ YAPTIK.

 Belediye İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş da konuşmasında Zonguldak ve Bartın’da bütün belediyelerde örgütlü olduklarını belirterek, “Bölgenin en güzel sözleşmesini yaptık. Başkanımıza Emeğe gösterdiği saygı ve verdiği değer için teşekkür ediyorum.  Bartın ve Zonguldak'ın tamamında örgütlüyüz. Sözleşmenin en güzelini final vuruşu olarak Başkanımız yapıyor. Sözleşmede emeği geçen başta Başkan Halil Posbıyık olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi.

AdminAdmin