EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-04-2024 12:09

KEAL MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 2024 KONFERANSI SONA ERDİ

Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi tarafından gerçekleştirilen ve 12 okuldan 250 öğrenci ve öğretmenin katıldığı, farklı komitelerde dünya genelindeki sorunları ülkeler adına İngilizce olarak tartıştılan KEALMUN’24 Konferansı sona erdi. Kapanış töreninde; 3 gün boyunca gerçekleşen oturumlarda başarılı olan öğrencilere sertifikaları takdim edilirken, ilk kez gerçekleşen KEALMUN etkinliği tüm katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

KEAL MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 2024 KONFERANSI SONA ERDİ

Her yıl farklı okullarda İngilizce olarak gerçekleşen en prestijli akademik etkinliklerden biri olan Model United Nations (MUN) konferansı, Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi ev sahipliğinde bu yıl ilk kez KEALMUN’24 ismiyle 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi.

12 okuldan, 250 öğrencinin katıldığı ve Erdemir Kültür Merkezinde  gerçekleşen etkinliğin açılış törenine, Kdz.Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun AKGÜL, Zonguldak BEÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Şaban ÇELİKOĞLU, Zonguldak BEÜ Ereğli MYO Müdürü Prof.Dr. Avni YILDIZ, AK Parti İlçe Başkanı Av. Muhammet Mücahit ANDİÇ, Kdz.Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Tuncay Ertürk, TED Kdz.Ereğli Koleji Mezunları Derneği Başkanı Deniz Direk ile birlikte onur konuğu olarak Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi 1988 mezunu olan Uganda Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu veTürkiye Uganda İş Konseyi Üyesi Levent Serdar DERVİŞOĞLU da katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler’in farklı komitelerinin, simülasyon olarak canlandırıldığı konferans kapsamında; ayrı ayrı komitelerde evrensel konuları ele alan katılımcılar, yoğun geçen 10 ayrı oturum aralarında ise mini bir konser ile birlikte çeşitli atölye ve aktivitelerle eğlenme fırsatı buldular, danışman öğretmenler için LÖSEV yararına Mandala boyama etkinliği düzenlendi.

KEALMUN’24 konferansında yer alan 3 ayrı kriz komitesinde öğrenciler bölgede ilk kez güncel sorunlardan farklı olarak, tarihsel sorunlar, o dönemin karakterleri temsil edilerek yeniden tartışıldı.

Öğrencilerin gerektiğinde kendilerini bireysel düşüncelerinden soyutlayarak farklı görüşleri de temsil etmelerini sağlayan ve BM delegeleri rolünde dünya meselelerini tartışarak çözüm önerileri sunma fırsatı sunan KEALMUN'24 Konferansı, öğrencilerin hem diplomasiyi öğrenmelerine, uluslararası platformda araştırma yapma, yazma, toplum içinde konuşma, problem çözme, ortak görüş oluşturma ve işbirliği konularındaki becerilerinin de gelişmesine katkı sağladı.

Pazar akşamı gerçekleşen kapanış töreninde ise üç gün boyunca süren konferansın kapanış töreninde her komiteden mansiyon, en iyi ikinci delege ve en iyi delege ödülü alan öğrencilere belgeleri  verilirken, farklı okullardan katılan danışman öğretmen ve öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi. Ayrıca törende KEAL Okul Müdürü Selçuk ALTIN, katkılarından dolayı KEAL Mezunlar Derneği Başkanı Aykut ATEŞ’e de bir plaket takdim etti.

Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi ev sahipliğinde ve KEAL Mezunlar Derneği desteği ile gerçekleşen KEAL Model United Nations (Model Birleşmiş Milletler) 2024 Konferansı, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan 90 kişilik bir ekip tarafından hazırlanırken; organizasyon, komiteler ve alan ekiplerinde bu kişiler görev aldı.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen KEALMUN’24 konferansı katılımcıların tamamından tam not alırken, büyük bir beğeni toplamayı başardı.

KEALMUN’24 etkinliğine katılan okullar ise şu şekilde; Kdz.Ereğli Şahinde Hayrettin Bilim Sanat Merkezi, Kdz.Ereğli Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi, Ereğli Lisesi, Alemdar Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Ereğli Atatürk Anadolu Lisesi, İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi, Alaplı Anadolu Lisesi, Gülüç İbrahim İzmirli Anadolu Lisesi, Saime Toptan Sosyal Bilimler Lisesi, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi, TED Kdz.Ereğli Koleji Lisesi

AdminAdmin